Ocazii uriaşe, s-a luptat pentru victorie, dar rezultatul a fost egal

Fotbal / Liga 1, etapa a 6-a: FC VIITORUL - FCSB 1-1

Sport 22 Aprilie 2019 / 07:45 549 accesări

Ianis Hagi a înscris golul egalizator pentru Viitorul în partida cu FCSB

Duminică seară, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, în etapa a 6-a din play-off-ul Ligii 1 Betano la fotbal, FC Viitorul Constanța şi FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1 (I. Hagi 81 / Gnohere 68), o partidă jucată pe contre în final. Fiecare echipă a trecut pe lângă victorie, iar această remiză nu avantajează vreo formaţie, Viitorul irosind şansa de a se apropia la un punct de Universitatea Craiova şi la trei de FCSB, în timp ce echipa bucureşteană se află acum la cinci puncte distanţă de prima clasată, CFR Cluj.

A fost un meci în care FCSB a avut o bară în prima repriză, în minutul 9, prin Planic, iar Viitorul a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 20, atunci când Bălgrădean a respins cu o mână mingea trimisă spre poartă de Calcan. Andrei Ciobanu a irosit şi el o bună situaţie de a marca, în minutul 29, astfel că la pauză tabela de marcaj a arătat 0-0. În reprize secundă, după eliminarea lui Romario Benzar, din minutul 61, pentru cumul de cartonaşe galbene, FCSB a înscris primul gol al partidei prin Gnohere, în minutul 68, în urma unui contratac, defensiva Viitorului fiind surprinsă total. Echilibrul numeric a fost restabilit prin eliminarea nemeritată a lui Vlad Achim, în minutul 75, tot pentru cumul de cartonaşe galbene, după care a început nebunia din finalul jocului. Teixeira a trimis mingea în bară în minutul 76, Drăguş a irosit o şansă de gol în minutul 80, iar Ianis Hagi a restabilit egalitatea în minutul 81, trimiţând balonul în plasă de la marginea careului mic. Sarabanda ratărilor a continuat de o parte şi de alta, Eric, în minutele 84 şi 90+3, Ianis Hagi, în minutul 90+1, Man, în minutul 89, şi Gnohere, în minutul 90, fiind cel mai aproape de lovitura decisivă.

„Cred că am făcut un meci bun, am avut foarte multe ocazii. Era un meci pe care trebuia să-l câştigăm. Viitorul poate să mai încurce pe toţi ceilalţi. Ne-a lipsit un pic de noroc” - Mihai Teja, antrenor FCSB.

„Cred că şi noi şi ei suntem supăraţi. A ieşit un meci pe contre. Cred că lumea care a fost la stadion a văzut un meci foarte bun. Mergem înainte. Am revenit, am avut faze de poartă şi puteam să câştigăm meciul” - Gheorghe Hagi, manager tehnic FC Viitorul.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul: V. Cojocaru - Mladen, Țîru, Ghiță, De Nooijer (57 R. Boboc) - A. Ciobanu, Vl. Achim, Vînă - Calcan (68 Eric), G. Ganea (46 Drăguș), I. Hagi (cpt); FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, I. Cristea, Planic, Junior Morais - Dr. Nedelcu, L. Filip (cpt.) - Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (51 Teixeira) - Hora (56 Gnohere). Cartonașe galbene: Țîru, Vl. Achim (2) / R. Benzar (2). Cartonașe roșii: Vl. Achim (min. 75) / R. Benzar (min. 61). Meciul a fost arbitrat la centru de Marius Avram.

Luni, 22 aprilie

ora 18.00: CSM Politehnica Iaşi - Concordia Chiajna (play-out)

ora 21.00: Dinamo Bucureşti - FC Botoşani (play-out)

Partidele vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport.

Clasament play-off: 1. CFR 41p (golaveraj: 6-1), 2. FCSB 36p (9-5), 3. Craiova 33p (6-5), 4. VIITORUL 30p (9-5), 5. Astra 24p (2-9), 6. Sepsi 20p (1-8). Prima clasată va evolua în UEFA Champions League, iar formaţiile de pe locurile 2 și 3 se vor califica în UEFA Europa League.

Clasament play-out: 7. Gaz Metan 32p (golaveraj: 10-3), 8. Dinamo 28p (10-4), 9. Poli Iaşi 23p (4-6), 10. Voluntari 22p (9-8), 11. FC Botoşani 22p (3-6), 12. Hermannstadt 18p (3-9), 13. Dunărea 17p (4-9), 14. Chiajna 14p (8-7). Echipa de pe locul 13 va disputa un baraj cu ocupanta locului 3 din Liga a 2-a. Ultimele două clasate vor retrograda.