Pas spre optimi pentru Franţa

Fotbal / CM, Grupa E: ELVEŢIA - FRANŢA 2-5

Sport 21 Iunie 2014 / 00:00 381 accesări

Vineri seară, pe stadionul “Fonte Nova” din Salvador, Franţa a rezolvat problema învingătoarei în confruntarea cu Elveţia în numai două minute, până la jumătatea primei reprize, prin reuşitele lui Giroud şi Matuidi. Mai mult, Benzema a ratat şi un penalty, în min. 32. Portarul Benaglio a respins mingea şutată de la punctul cu var de atacantul francez, după care Cabaye a reluat mingea, incredibil, în bara transversală, din 6 metri, cu toată poarta goală în faţa sa. Franţa a mai înscris o dată până la pauză, prin Valbuena, în min. 40, care a finalizat un contraatac ucigător al “cocoşilor galici”. În repriza a doua, în min. 67, Benzema s-a revanşat pentru ratarea loviturii de la 11 metri, trecându-şi şi el numele pe lista marcatorilor, iar Sissoko a dus scorul la 5-0 în favoarea Franţei în min. 73. În ultimele zece minute ale partidei a fost rândul elveţienilor să înscrie, prin Dzemaili şi Xhaka 87, pentru a mai îndulci puţin severa înfrângere. Dar ultimul cuvânt l-a avut tot Benzema, la ultimul atac al francezilor, însă arbitrul olandez Bjorn Kuipers a fluierat finalul meciului înainte ca atacantul francez să trimită balonul în plasa porţii adverse cu un şut splendid de la marginea careului.

Rezultat final: Elveţia - Franţa 2-5 (Dzemaili 81, Xhaka 87 / Giroud 17, Matuidi 18, Valbuena 40, Benzema 67, Sissoko 73).

Au evoluat - Elveţia (antrenor Ottmar Hitzfeld): Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen (9 Senderos), R. Rodriguez - Behrami (46 Dzemaili), Inler (cpt.) - Shaqiri, Xhaka, Mehmedi - Seferovic (69 Drmic); Franţa (antrenor Didier Deschamps): Lloris (cpt.) - Debuchy, Varane, Sakho (66 Koscielny), Evra - Sissoko, Cabaye, Matuidi - Valbuena (82 Griezmann), Giroud (63 Pogba), Benzema. Cartonaş galben: Cabaye.

Clasament Grupa E: 1. Franţa 6p (golaveraj: 9-2), 2. Elveţia 3p (4-6), 3. Ecuador 0p (1-2), 4. Honduras 0p (0-3).