Patricia-Maria Ţig, în premieră în turul secund al unui turneu WTA

Tenis de câmp / Turneul BRD Bucharest Open

Sport 14 Iulie 2015 / 00:00 1880 accesări

Jucătoarea Patricia-Maria Ţig, locul 170 WTA, beneficiară a unui wildcard, a acces în manşa secundă a turneului BRD Bucharest Open, turneu WTA cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce adversara ei, spaniola Silvia Soler-Espinosa, locul 101 WTA, a abandonat la scorul de 6-4, 3-1, 15-15, pentru tenismena română. După primul set, Soler-Espinosa, fostă ocupantă a locului 54 WTA, a cerut time-out medical pentru o accidentare la umăr, apoi la scorul de 1-3 şi 15-15, pe serviciul ei, în al doilea set, s-a retras de pe teren, după o oră şi zece minute de joc. Aflată la cea mai bună clasare din carieră, Ţig, care va împlini 21 de ani la 27 iulie, a disputat primul ei meci pe tabloul principal al unei competiţii WTA. Calificarea în turul secund este recompensată la Bucureşti cu 3.310 dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Încă șase românce evoluează pe tabloul principal al turneului de la București: Monica Niculescu, locul 41 WTA şi cap de serie nr. 3, Alexandra Dulgheru, locul 46 WTA şi cap de serie nr. 5, Andreea Mitu, locul 78 WTA, Sorana Cîrstea, locul 165 WTA, Ana Bogdan, locul 204 WTA, ultimele trei beneficiind de wild-card-uri, şi Cristina Dinu, locul 369, care a trecut, ieri, de calificări.

Cristina Dinu a eliminat-o, cu scorul de 6-3, 6-3, pe Yaroslava Shvedova (Kazahstan, locul 109 WTA şi favorita principală a calificărilor). Partida a durat o oră şi 18 minute, iar câştigătoarea şi-a asigurat un premiu de 1.925 de dolari şi 19 puncte WTA. Dinu este pentru a doua oră pe tabloul principal la competiţia găzduită de Arenele BNR din Capitală. În 2014, beneficind de un wild-card, a învins-o pe Nadia Kicenok (Ucraina), scorul de 6-0, 6-3, înainte de a fi eliminată de jucătoarea Kristina Kucova (Slovacia), scor 6-2, 6-3.

În schimb, Mihaela Buzărnescu, locul 377 WTA, a fost învinsă, tot ieri, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-3, de Reka-Luca Jani (Ungaria, locul 226 WTA), în turul al treilea al calificărilor turneului WTA de la Bucureşti. Buzărnescu va primi 1.005 dolari şi cu 14 puncte WTA.