Patru rugbyști români, titulari în etapa a 19-a din liga a doua franceză

30 Ianuarie 2017 / 12:55 342 accesări

În cadrul etapei a 19-a din Pro D2 pe teren s-au aflat patru jucători români, Mihai Macovei, Andrei Ursache şi Vlad Nistor, toţi titulari, iar Ionel Badiu a intrat din postura de rezervă, în urmă rezultatelor înregistrate Oyonnax aflându-se în fruntea clasamentului, informează frr.ro.

Colomiers a obţinut a două victorie consecutivă, 16-10 pe terenul lui Narbonne, cu Mihai Macovei titular în linia a treia, flankerul român fiind schimbat la pauză. A lipsit în schimb talonerul Otar Turashvili, însă Colomiers traversează o perioada bună graţie căreia se află pe poziţia a patra în clasament cu şanse reale de calificare în faza de Play-Off.

Liderul Oyonnax a câştigat la scor, 54-16 în faţă lui Albi, din tabăra învingătorilor absentând Valentin Ursache pentru că de partea cealaltă Vlad Nistor să fie prezent pe teren până la ultimul fluier al arbitrului. Albi continuă să se afle pe penultima poziţie a clasamentului în lupta pentru evitarea retrogradării.

După trei victorii consecutive, Carcassonne a cedat în deplasare la Perpignan, 17-13 şi astfel s-a văzut nevoită a se mulţumi doar cu bonusul defensiv. Andrei Ursache a fot titular pentru Carcassonne acesta fiind schimbat cu Ionel Badiu în minutul 58 din repriză secundă.