Performanță excelentă pentru atleta Cristina Bujin

Atletism în sală / CN de seniori, tineret și juniori I

Sport 03 Februarie 2015 / 00:00 1443 accesări

La finalul săptămânii trecute, la București, a avut loc a doua etapă din cadrul Campionatului Național de atletism în sală rezervat seniorilor, tineretului şi juniorilor I, iar atleții constănțeni s-au numărat printre protagoniști. Astfel, Cristina Bujin (CS Farul, antrenor Bogdan Tudor) a câștigat proba de triplusalt, cu o săritură de 14,28 metri, care reprezintă a treia performanță din acest sezon la nivel internațional, după Ekaterina Koneva (Rusia, 14,68 m) și Kristin Gierish (Germania, 14,30 m). În aceeași probă, Andreea Lefcenco (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat și Alin Larion) a încheiat pe locul 5. La triplusalt masculin, Adrian Dăianu (CS Farul, antrenor Daniel Cojocaru) s-a impus cu o săritură de 16,10 m, în timp ce Cristi Boboc (CS Farul, antrenor Niculina Chiricuță) s-a clasat pe locul 3, iar Cristian Constantin (LPS „Nicolae Rotaru”) a încheiat pe locul 4. La 400 m masculin, Radu Cristian (CS Farul, antrenor Robertino Tănase) a câștigat clar, în timp ce, în proba feminină de 400  m, Jaqueline Timofei (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Niculina Chiricuță) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului. Aceeași atletă a încheiat proba de 800 m pe locul 4. Un alt succes a venit din proba de 60 mg, unde Cornel Bănănău (CS Farul, antrenor Victor Nicolae) a sosit pe primul loc. În proba masculină de lungime, constănțenii au fost la un pas de podium, Ionuț Grecu (CS Farul, antrenor Bogdan Tudor) terminând pe locul 4, în timp ce Ionuț Neagoe (CS Farul, antrenor Angela Popescu) a încheiat pe locul 5. În schimb, la lungime feminin, Andreea Lefcenco (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat și Alin Larion) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului.

ȘASE MEDALII LA JUNIORI II

Tot la finalul săptămânii trecute, la București, a avut loc finala Campionatului Național de atletism în sală pentru juniori II, unde constănțenii au avut o prestație excelentă. Astfel, delegația venită din orașul de la țărmul mării a cucerit șase medalii, dintre care trei de aur, prin Răzvan Grecu (CSȘ 1 Constanța, triplusalt, antrenor Daniel Cojocaru), Ioana Manoliu (LPS „Nicolae Rotaru”, triplusalt, antrenor Carmen Botea), Nicolaeta Pușcuță (LPS „Nicolae Rotaru”, 400 m, antrenori Cătălin Ganera și Gabriel Zaharia), două de argint, prin Andra Ușurelu (LPS „Nicolae Rotaru”, triplusalt, antrenor Carmen Botea) și Ioana Manoliu (LPS „Nicolae Rotaru”, lungime, antrenor Carmen Botea), respectiv una de bronz, prin Valentin Scanghel (CS Farul, triplusalt, antrenori Cecilia Gevat și Alin Larion). Rezultate bune au obținut și Bianca Șiangă (CS Farul, locul 4 - la triplusalt, antrenor Eveline Lisenco), Mihaela Coliș (LPS „Nicolae Rotaru”, locul 4 - la 400 m, antrenori Cătălin Ganera și Gabriel Zaharia), Nicoleta Pușcuță (LPS „Nicolae Rotaru”, locul 4 - la 60 mg, antrenori Cătălin Ganera și Gabriel Zaharia) și Andrei Cojocaru (CS Farul, locul 5 - la 400 m, antrenor Eveline Lisenco).