Performer Constanța și FC Viitorul, în sferturile Cupei României U17

Fotbal

Sport 05 Iunie 2016 / 14:46 1002 accesări
Performer Constanța a sărbătorit la Oradea calificarea în sferturile Cupei României Under 17

Două echipe constănțene au obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal Under 17, competiție rezervată jucătorilor născuţi după 1 ianuarie 1999 și organizată în premieră de către Federația Română de Fotbal. În optimile de finală, disputate sâmbătă, FC Viitorul, câștigătoarea Ligii Elitelor Under 17, a evoluat la Arad, pe terenul formaţiei UTA Bătrâna Doamnă, în fața căreia s-a impus cu scorul de 2-1 (Raul Vidrăsan 24, Denis Drăguş 64 / Răzvan Turcanu 44). Au evoluat pentru FC Viitorul (antrenor Nicolae Roşca): Gurău - Sabangeanu, Suflaru, Vidrăsan, Acasandrei - Oană (41 Mihalache), Itu (62 Tudor), M. Ene - Drăguş, Halep (50 R. Gheorghe), Tucaliuc.

În aceeași fază a competiției, tot în deplasare, a jucat și echipa ACS Performer Constanţa, care a întâlnit, la Oradea, formația LPS Bihor. Performer a deschis scorul prin Apostolache, în minutul 23, însă a fost egalată în finalul meciului, în min. 73, astfel că scorul a fost 1-1 la finalul celor 80 de minute regulamentare de joc. La loviturile de departajare s-a impus formația constănțeană, cu scorul de 4-2 (au marcat pentru Performer: Codescu, Zanfir, Dumitrașcu și Robu, iar Micu a apărat două lovituri de la 11 metri). Au evoluat pentru Performer (antrenor Viorel Farcaș): Micu - Robu, Ștefancu, Gînțu, Terziu - Zanfir, R. Farcaș, Apostolache (65 Lefter), Marian (56 Neghiniță) - Codescu, Dumitrașcu.

În sferturile de finală, programate miercuri, 8 iunie, de la ora 12.00, FC Viitorul va înfrunta pe Ardealul Cluj, iar ACS Performer Constanţa va avea ca adversară pe U. Cluj. Luni, la ora 10.00, la București, prin tragere la sorți, vor fi stabilite gazdele acestor două partide, deoarece toate echipele au evoluat în deplasare în optimi. Celelalte două întâlniri din sferturi sunt Pandurii Tg. Jiu - ACS Poli Timişoara și CSU Craiova - FC Braşov.

Academia Hagi a câștigat Cupa „Hagi-Danone”