Prandelli şi-a lăudat atacanţii

Sport 30 Iunie 2012 / 00:00 361 accesări

Selecţionerul Italiei, Cesare Prandelli, a lăudat evoluţiile atacanţilor Antonio Cassano şi Mario Balotelli din semifinala cu Germania, scor 2-1 (Balloteli 20, 36 / Ozil 90+2-pen.), disputată joi seară, la Varşovia.

„Balotelli a fost excelent, la fel ca întreaga echipă. A fost concentrat şi a făcut exact ceea ce i-am cerut. Este unic, este un atacant modern, dar atipic, este foarte puternic din punct de vedere fizic, dar ştie şi să muncească pentru echipă. Cassano a dat totul în teren. S-a luptat, a alergat. Ştiam că poate fi un jucător-cheie. A jucat doar 58 de minute, dar au fost 58 de minute excelente. Jucătorii mei erau extenuaţi la finalul partidei, după ce au jucat 120 de minute în sferturi, contra Angliei, dar şi pentru că terenul a fost greu şi alunecos. Ar fi trebuit să ucidem partida cu un al treilea gol, pe care cred că l-am fi meritat. Apoi, toată lumea ştie că este suficient un penalty, sau o lovitură liberă, pentru a fi pus în dificultate. Dacă nemţii ar fi egalat, am fi pierdut cu 5-2 în prelungiri, întrucât noi nu mai aveam niciun pic de energie”, a spus Prandelli, care consideră că Spania rămâne favorita finalei, deoarece a câştigat ultimele turnee finale ale Campionatului European şi Mondial. „Spaniolii rămân favoriţi, întrucât au muncit enorm de-a lungul ultimilor ani şi au câştigat multe titluri, iar oboseala poate juca un anume rol. Vom avea nişte adversari strălucitori, care au jucat întotdeauna un fotbal excelent, deci ei vor fi favoriţii. Dar, atunci când visăm, trebuie să visăm lucruri măreţe, iar acesta nu este decât începutul visului”, a adăugat selecţionerul italian.