Prestaţii remarcabile pentru atleţii constănţeni la Europenele de juniori

Sport 24 Iulie 2007 / 00:00 514 accesări

Săptămîna trecută s-au desfăşurat în Olanda, la Hengelo, Campionatele Europene la atletism, rezervate juniorilor. Palmaresul României a fost unul consistent, atleţii din ţara noastră bifînd nouă medalii (patru de aur, două de argint şi trei de bronz). La aceste europene au fost prezenţi şi şase sportivi constănţeni, cel mai bun rezultat fiind realizat de Cristina Bujin, care a obţinut medalia de bronz la triplusalt, cu 13,57 m. O performanţă notabilă a înregistrat-o şi Ana Maria Greceanu, clasată a patra în proba de 10 km marş. Cristina Toma s-a clasat a şaptea la triplusalt (13,06 m), iar Tiberiu Ţălnar a venit tot pe şapte la lungime (7,49 m). La Hengelo au mai fost prezenţi Florinel Drăghici, eliminat în serii la 110 m garduri, şi Andreea Ogrăzeanu, care a intrat în semifinale la 100 m şi a fost eliminată în serii la 200 m. “Cristina Bujin a obţinut o medalie pe care o aşteptam cu toţii de mult timp. Cred că putea să obţină chiar medalia de argint, însă şi bronzul este un rezultat foarte bun. Ana Maria Greceanu a scos maxim, pentru că nu cred că putea depăşi bariera celor trei rusoaice medaliate. Pe Cristina Toma o aşteptam între primele şase la triplusalt, putea chiar să se claseze pe locul patru sau chiar pe cinci. Mă aşteptam ca Andreea Ogrăzeanu să prindă finala la 100 de metri, însă nu trebuie neglijat faptul că ea este încă junioară II”, a caracterizat directorul general al Clubului Sportiv Farul, Ilie Floroiu, evoluţia sportivilor constănţeni la Campionatele Europene de la Hengelo.