Prima medalie olimpică din istoria insulelor Fiji, la rugby în 7

Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro

Sport 12 August 2016 / 19:21 439 accesări
Fijienii sunt primii campioni olimpici din istoria rugbyului în 7

La Jocurile Olimpice, delegații din insulele Fiji au fost prezente aproape în permanență din 1956, de atunci sportivii republicii din Pacificul de Sud absentând doar de la edițiile din 1964 și 1980. Însă niciodată sportivii din Fiji nu urcaseră pe podium la vreo disciplină olimpică, până la Rio de Janeiro 2016, unde echipa națională de rugby în 7 a învins în finala turneului echipa Marii Britanii, cu scorul de 43-7.

Ultimul act nu a avut istoric, campionii en-titre ai World Seven Series dominând categoric meciul. La câteva minute după startul reprizei a doua scorul era 36-0! Jucătorii din Pacific au marcat eseuri prin Jerry Tuwai, Osea Kolinisau, Leone Nakarawa, Jasa Veremalua, Semi Ravouvou, Josua Tuisova și Viliame Mata. Britanicii au punctat prin eseul lui Dan Norton și transformarea lui Tom Mitchell. „Pur și simplu nu mai am cuvinte. Băieții au fost incredibili în acest turneu, de-a dreptul fenomenali”, a declarat Ben Ryan, antrenorul naționalei fijiene.

A fost pentru prima dată în istoria Jocurilor Olimpice când rugby-ul în 7 a fost inclus în program. Fiji a avut un parcurs fără greșeală, câștigând toate cele trei meciuri din grupă, contra Braziliei, Argentinei și Statelor Unite. Apoi, în sferturi, a învins Noua Zeelandă cu 12-7, iar în semifinale a trecut de Japonia cu 20-5. Medaliile de bronz au fost câștigate de Africa de Sud, învingătoare contra Japoniei cu 54-14.

Rezultate din semifinale: Fiji - Japonia 20-5; Marea Britanie - Africa de Sud 7-5