Prima victorie din 2007 pentru Futsal Municipal Constanţa

Fotbal în sală, Liga I -17: Futsal Municipal Constanţa - Clujana Cluj 3-2

Sport 05 Februarie 2007 / 00:00 577 accesări

La primul meci în faţa propriilor suporteri în 2007, Futsal Municipal Constanţa a oferit suporterilor săi fideli o prestaţie consistentă, dar şi o probă de caracter. Fără “căpitanul” Mimi Stoica, aflat în conflict cu conducerea clubului, constănţenii au început tare şi au deschis scorul după doar 57 secunde, prin Micu, acesta speculînd prompt o ezitare a defensivei clujene. Municipal a controlat jocul pînă spre finalul primei reprize, cînd oaspeţii au marcat de două ori, prin Tamaş (min. 16) şi Sancira (min. 20), reuşind să intre în avantaj la cabine. Gazdele au început repriza secundă cu veteranul Georges Mihai pe teren, o mutare inspirată a lui Dragoş Chipară şi care avea să se dovedească decisivă. După golul egalizator al lui Stanciu (min. 24), constănţenii au atacat în valuri poarta curajosului Borbely şi au cules roadele jocului lor avîntat în min. 36, cînd au trecut în avantaj după o superbă combinaţie între Mihai şi Florea, finalizată de ultimul. Disperaţi să egaleze, clujenii şi-au scos portarul în ultimul minut, pentru a crea superioritate numerică, dar s-au văzut contraţi decisiv cu 18 secunde înainte de final, cînd Micu a marcat golul liniştii pentru Municipal. 4-2 rezultat final, la capătul unei reprize în care gazdele au irosit alte cinci imense ocazii de gol şi au trimis de trei ori în bară! Au jucat pentru constănţeni portarul Traşcă şi jucătorii de cîmp Toader, Florea, Stanciu, Micu, Stoianof, Badea şi G.Mihai. În etapa următoare, Municipal va evolua în deplasare, pe terenul lui Cosmos Piteşti.