Prima victorie din carieră pentru săritorul sloven Anze Semenic

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile

Sport 31 Ianuarie 2018 / 18:27 697 accesări
Anze Semenic a reușit să producă surpriza la Zakopane

Anze Semenic a câștigat etapa individuală de sărituri cu schiurile de la Zakopane (Polonia), reușind prima sa victorie în Cupa Mondială, la 24 de ani. A fost un concurs desfășurat în condiții dificile, cu vânt puternic din lateral, mulți dintre săritori având probleme și ratând execuțiile. Marea surpriză a fost ratarea din prima manșă a lui Kamil Stoch, liderul Cupei Mondiale și câștigătorul Turneului celor Patru Trambuline, care a încheiat runda doar pe locul 38 și a ratat calificarea pentru manșa decisivă, pierzând și locul întâi în clasamentul general. Cu o zi înainte, în concursul pe echipe de la Zakopane, Stoch stabilise un nou record al trambulinei, sărind 141,5 metri.

Semenic a reușit sărituri măsurând 134,5 metri, respectiv 137,5 metri, și a totalizat 245,6 puncte. Anterior, slovenul nu se clasase mai sus de locul 8 într-o etapă individuală din Cupa Mondială. Pe locul al doilea la Zakopane, cu 242 de puncte, a încheiat germanul Andreas Wellinger, iar un alt sloven, Peter Prevc, a completat podiumul.

Germanul Richard Freitag a ocupat la final locul 10, dar a adunat suficiente puncte pentru a reveni pe primul loc în clasamentul Cupei Mondiale. Freitag l-a întrecut pe Stoch cu doar 4 puncte! Următoarele concursuri din cadrul Cupei Mondiale vor avea loc la Willingen (Germania), pe 3 și 4 februarie.