Prima victorie pentru Samara la Las Vegas

Tenis de masă / US Open

Sport 06 Iulie 2013 / 00:00 470 accesări

Desemnată cea mai bună jucătoare de tenis de masă din România în ultimii doi ani, Eliza Samara participă în aceste zile la US Open, turneu care face parte din Americas Challenge Series din cadrul ITTF World Tour, găzduit de celebrul oraş Las Vegas. Clasată pe locul 19 în clasamentul mondial pe luna iunie, constănţeanca a intrat pe tabloul principal din postura de favorit nr. 1 al competiţiei. Drept urmare, în primul tur a avut parte de un adversar facil, americanca Isabel Chu, venită din calificări. Sportiva legitimată la CS Farul şi pregătită de Viorel Filimon s-a impus fără probleme, cu 4-0 (11-8, 11-2, 11-5, 11-8), şi va juca în turul secund cu japoneza Airi Morinaga. În schimb, Iulia Necula, jucătoare crescută la LPS „Nicolae Rotaru”, a fost nevoită să joace în grupele preliminare pentru a obţine prezenţa pe tabloul principal. Constănţeanca a câştigat fără probleme Grupa a 5-a, după două victorii clare, ambele cu 4-0, în disputele cu Shirley Fu (Canada) şi Svetlana Danilovich (Rusia). Din păcate, Necula a cedat în primul tur pe tabloul principal, fiind învinsă de japoneza Airi Morinaga, cu 4-2 (9-11, 11-9, 11-4, 11-7, 3-11, 11-7). În competiţia masculină, Andrei Filimon, jucător legitimat la CS 2004 Tomis Constanţa, s-a oprit în turul secund. Constănţeanul, cap de serie nr. 7, l-a învins în runda inaugurală pe americanul Chance Friend, cu 4-0 (11-3, 11-5, 11-9, 11-9), dar a pierdut apoi confruntarea cu chinezul Tianyu Li, tot cu 4-0 (13-11, 11-7, 11-0, 11-0).