Primul succes în deplasare din acest sezon pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 7-a

Sport 19 Octombrie 2020 / 20:26 834 accesări
Kevin Luckassen a deschis drumul spre victoria Viitorului la Voluntari

FC Viitorul Constanţa şi-a îndeplinit obiectivul, luni seară, la Voluntari, în etapa a şaptea a Ligii 1 la fotbal. Formaţia de la ţărmul mării a câştigat cu scorul de 2-0 partida cu FC Voluntari, golurile fiind marcate de atacantul Kevin Luckassen, în minutul 66, care a speculat o pasă trimisă spre portarul Rîmniceanu, şi de mijlocaşul Carlo Casap, în al patrulea minut al prelungirilor, cu un şut plasat, din interiorul careului.

A fost un meci disputat, cu ocazii la ambele porți, dar cu Viitorul încercând mereu să-și impună ritmul. De remarcat că echipa constănţeană nu a pierdut niciodată în campionat în fața formaţiei ilfovene în cele 13 partide desfăşurate în primul eşalon.

Au evoluat următoarele echipe - FC Voluntari (antrenor Mihai Teja): Rîmniceanu - Cr. Costin, Balaur (46 Fl. Achim), Armaș, A. Vlad (87 Kocic) - Bortoneanu, De Lucas (cpt.), I. Gheorghe - Ad. Popa (77 Grădinaru), Betancor (86 Lopes), Mailat (86 Anderson); FC Viitorul (manager Ruben de la Barrera): V. Cojocaru - R. Benzar, Mladen, Martinez, De Nooijer - A. Ciobanu (77 Artean), Gaztanaga, C. Matei - G. Iancu (cpt.) (61 Casap), Luckassen (90 A. Stoian), Mățan (90 Ely Fernandes). Cartonașe galbene: I. Gheorghe / A. Ciobanu, R. Benzar, G. Iancu. Au arbitrat: Marian Barbu - George Neacșu și Andrei Constantinescu.

În etapa următoare, FC Viitorul va juca duminică, 25 octombrie, de la ora 18.45, pe teren propriu, cu FC Argeș, în etapa a 8-a a Ligii 1.