PSV Eindhoven a câştigat Supercupa Olandei

31 Iulie 2016 / 22:57 424 accesări

PSV Eindhoven a câştigat, duminică, meciul cu Feyenoord Rotterdam, scor 1-0, în Supercupa Olandei la fotbal. Propper a înscris singurul gol al partidei, în minutul 38, iar Luuk de Jong a ratat o lovitură de la 11 metri pentru PSV în minutul 29.

Feyenoord: Hansson - Karsdorp, Botteghin, Kongolo, Nelom - Kuyt, Toornstra (Basacikoglu 63'), Vilhena, El Ahmadi - Jorgensen (Kramer 77'), Elia. Antrenor: Giovanni van Bronckhorst.

PSV Eindhoven: Zoet - Brenet, Schwaab, Isimat-Mirin, Willems - Hendrix, Pereiro (Narsingh 60'), Guardado (Koch 88') - Propper, de Jong, Locadia. Antrenor: Phillip Cocu.

PSV Eindhoven, club fondat în 1913, şi-a trecut în palmares a 11-a Supercupă din istorie, un record. Roş-albii mai au 23 de trofee de campioni şi 9 Cupe ale Olandei.

PSV a câştigat ediţia trecută de campionat, iar Feyenoord s-a clasat pe locul 3 şi a cucerit Cupa Olandei.