Qatar, coșmarul Germaniei la CM de handbal masculin

Sport 23 Ianuarie 2017 / 15:49 586 accesări
Rafael Capote (cubanez naturalizat) a fost eroul Qatarului

Naționala Germaniei a fost eliminată pentru a doua oară consecutiv de la Campionatul Mondial de handbal masculin de către naționala Qatarului! Dacă în urmă cu doi ani meciul a avut loc în sferturile de finală, acum partida s-a jucat în optimi și vicecampioana mondială s-a impus într-un final încins, în care a înscris trei goluri în ultimele cinci minute (de la 18-20 la 21-20!), prin același Rafael Capote. O altă mare surpriză a fost eliminarea campioanei olimpice en titre, Danemarca, echipă ce câștigase lejer meciurile din grupa preliminară, inclusiv cel cu Qatar!

Rezultatele înregistrate duminică - turneul de consolare - locurile 21-24: Chile - Bahrain 35-30; locurile 17-20: Arabia Saudită - Argentina 22-24; optimi de finală: Ungaria - Danemarca 27-25!, Belarus - Suedia 22-41, Germania - Qatar 20-21!, Croația - Egipt 21-19.

În primul meci disputat luni, pentru locurile 23-24, Bahrain a învins Angola, scor 32-26.

Programul de luni, cu partide de clasament - locurile 21-22: Japonia - Chile (ora 16.00); locurile 19-20: Tunisia - Arabia Saudită (ora 19.00); locurile 17-18: Polonia - Argentina (ora 21.00).

Sferturile de finală de la Campionatul Mondial de handbal masculin găzduit de Franța sunt programate marți.