Răzvan Florea, cea mai bună performanţă “tricoloră” la Antipozi

CM de nataţie, Melbourne 2007

Sport 31 Martie 2007 / 00:00 705 accesări

Constănţeanul Răzvan Florea nu a reuşit să producă surpriza la Campionatele Mondiale de nataţie de la Melbourne şi să obţină o medalie pentru delegaţia României. Calificat în finala probei de 200 m spate, în care a obţinut bronzul la Jocurile Olimpice de la Atena, sportivul de la CS Farul Constanţa avea nevoie de un nou record personal pentru a încheia pe podium. Elevul antrenoarei Gina Handrea a pornit tare şi după prima lungime de bazin era pe locul al treilea, în spatele americanilor Ryan Lochte şi Aaron Peirsol, marii favoriţi la victorie. La jumătate cursei, Florea şi-a păstrat poziţia la mare luptă cu eternii rivali din Europa, Arkady Vytchanin şi Markus Rogan. Rusul a reuşit să-l depăşească în următoarea lungime de bazin, însă ultimii 50 m s-au înotat într-un ritm ameţitor. Austriacul a revenit fenomenal, încheind pe poziţia a treia, în timp ce constănţeanul a pierdut la mustaţă lupta cu Vyatchanin. Astfel, cu timpul de 1.57:31, la trei zecimi de record naţional, care îi aparţine, Florea s-a clasat al cincilea, stabilind cea mai bună performanţă românească la această competiţie. Cursa a fost cîştigată surprinzător de Lochte, care a stabilit un nou record mondial, 1.54:32, urmat de compatriotul său, multiplul campion mondial şi olimpic, Peirsol. Sportivul grupării de pe litoral va intra din nou în bazin astăzi, cînd va participa la ştafeta României de 4x100 m mixt, împreună cu Valentin Preda, Ioan Ştefan Gherghel şi Octavian Guţu, obiectivul fiind realizarea baremului pentru Jocurile Olimpice de la Beijing.

Ceilalţi sportivi români au avut din nou o zi dezastruoasă ratînd toate obiectivele propuse. Camelia Potec şi Ionela Cozma au ratat calificarea în finala probei de 800 m liber, ocupînd locurile 15, respectiv 21 în serii, în timp ce Octavian Guţu şi Norbert Trandafir, ultimul cu dublă legitimare CSS Tg. Mureş - CS Farul Constanţa, s-au clasat pe poziţiile 30, respectiv 37, în seriile probei de 50 m liber masculin. În proba de 100 m fluture masculin, Ioan Ştefan Gherghel a ocupat locul 33 în serii, aceeaşi poziţie revenindu-i sportivei Valentina Georgiana Brat în proba de 200 m spate feminin. Niciunul dintre cei şase sportivi români nu a obţinut baremul pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Australianca Lisabeth Lenton a stabilit un nou record mondial în proba de 100 m liber, cu timpul de 53:40, iar ştafeta americană de 4x200 m liber, formată din Michael Phelps, Ryan Lochte, Klete Keller şi Peter Vanderkaay, a stabilit un nou record mondial, cu 7.03:24 minute.