RCJ Farul, învinsă de propriile erori şi de arbitru

Rugby / DN, etapa 1, turneul play-off: RCJ Farul Constanţa - Contor Zenner Arad 11-24

Sport 20 Noiembrie 2006 / 00:00 788 accesări

Debutul în play-off-ul Diviziei Naţionale de rugby le-a oferit constănţenilor şansa de a-şi lua revanşa în faţa rivalei din ultimii ani, Contor Zenner Arad. Sîmbătă, Rugby Club Judeţean Farul a primit vizita arădenilor, în prima etapă, încercînd să-şi suprindă adversarii printr-un început în forţă. În min. 10, Victor Bezuşcu a irosit însă o lovitură de pedeapsă, iar cîteva secunde mai tîrziu Daniel Carpo a scăpat balonul din braţe la doar un metru de terenul de ţintă al arădenilor. În plină dominare a constănţenilor, Silion a văzut cartonaşul galben pentru o duritate şi oaspeţii au speculat rapid superioritatea numerică prin Teodorescu, autorul unui eseu în min. 20. Pînă la pauză, arădenii au mai punctat o dată prin Achim, la capătul unei acţiuni colective, încercarea fiind completată prin transformarea lui Dimofte. De partea cealaltă, “alb-albaştrii“ au redus din handicap prin cele două lovituri de pedeapsă reuşite de Bezuşcu, iar la pauză tabela de marcaj arăta scorul 12-6 în favoarea arădenilor. Transformerul gazdelor nu a repetat figura la reluare, accidentarea la piciorul stîng spunîndu-şi cuvîntul, dar marea gafă a meciului i-a aparţinut constănţeanului Bogdan Panţuru, în min. 58. Acesta a pătruns în terenul de ţintă al arădenilor, dar nu a culcat balonul la timp, încercînd să se apropie mai mult de buturi, şi a fost blocat în cele din urmă de doi jucători arădeni. Eliminarea temporară a căpitanului oaspeţilor, Cosmin Cioriciu, i-a ajutat pe constănţeni şi micuţul Bidzina Shamkaradze a făcut o cursă superbă, încheiată în terenul de ţintă advers. Din păcate, Nechita a ratat transformarea şi ocazia de a-şi aduce formaţia în avantaj. Împinşi de la spate de arbitrul Cristian Răduţă, ale cărui decizii au scandalizat publicul aflat în tribune, oaspeţii au dominat finalul partidei, reuşind încă două eseuri, prin Mamoc şi Fercu, primul fiind transformat de Dimofte. În final, arădenii s-au impus cu 24-11, cîştigînd şi punctul bonus.

“Am jucat aşa cum ne-am dorit. Jucătorii au pus mult suflet, au arătat determinare, dar au pierdut cîteva baloane importante. Eseul ratat în debutul reprizei secunde a fost crucial. Cu excepţia unor erori, sînt mulţumit de joc, care s-a îmbunătăţit simţitor. Mai avem mult de lucru şi sper că jucătorii vor răspunde bine la cerinţele mele”, a declarat antrenor Paul James Nixon. RCJ Farul a evoluat în următoarea formulă: Osman, Bejan, Koshitashvili - Cr. Andri, Gherasim - Carpo, Tavarkiladze, Angheluţă - Shamkaradze, Curea, Silion, Dumbravă, Gheară, B. Panţuru - Bezuşcu. Au mai jucat: Crăciunescu, Nechita, Ceauşu, Toporan, R. Panţuru şi Codea.

În celălalt meci din play-off, Steaua Bucureşti a învins greu, cu 20-18, pe Universitatea Baia Mare, în deplasare, în timp ce partida Universitatea Cluj - Dinamo Bucureşti a fost amînată pentru primăvara anului viitor.