Real şi Chelsea, în sferturile UCL

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 19 Martie 2014 / 00:00 635 accesări

Real Madrid şi Chelsea Londra s-au alăturat, aseară, echipelor Bayern Munchen, Atletico Madrid, FC Barcelona şi Paris Saint-Germain, deja calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. După victoria la scor din tur, “galacticii” au învins şi în manşa retur pe Schalke, în prim plan fiind, din nou, Cristiano Ronaldo şi Gareth Bale, primul cu o dublă, iar al doilea cu două pase de gol. După remiza de la Istanbul, Chelsea a câştigat la Londra întâlnirea cu Galatasaray, rezolvând din prima repriza ecuaţia calificării.

Rezultatele înregistrate aseară: REAL MADRID - Schalke ’04 Gelsenkirchen 3-1 (Cr. Ronaldo 22, 74, 75 / Hoogland 31) - în tur: 6-1 şi CHELSEA LONDRA - Galatasaray Istanbul 2-0 (Eto’o 4, G. Cahill 42) - în tur: 1-1.

100 DE MECIURI PENTRU CECH ÎN UCL. Petr Cech, portarul ceh al echipei Chelsea Londra, titular în partida retur cu Galatasaray Istanbul, din optimile de finală ale Ligii Campionilor, a devenit al 19-lea fotbalist care ajunge la 100 de meciuri în principala competiţie europeană intercluburi, a anunţat site-ul oficial al UEFA. În vârstă de 31 de ani, Cech a debutat în Liga Campionilor la 18 septembrie 2001 într-un meci în care echipa sa de atunci, Sparta Praga, a terminat la egalitate, scor 0-0, cu formaţia germană Bayern Munchen. Internaţionalul ceh a câştigat Liga Campionilor în 2012, cu Chelsea Londra.