"Rechinii" şi-au luat adio de la cupele europene

Fotbal / Cupa UEFA Intertoto, turul al III-lea, manşa retur: FC Farul - Auxerre 1-0

Sport 24 Iulie 2006 / 00:00 973 accesări

Visul constănţenilor de a ajunge în premieră în Cupa UEFA s-a sfîrşit sîmbătă seara, dar elevii lui Momcilo Vukotic se pot lăuda că au căzut de pe un "cal alb". După primele două tururi ale Cupei UEFA-Intertoto, în care au trecut de echipe mai slab cotate, "rechinii" s-au împiedicat de Auxerre. Învinşi cu 4-1 în partida tur, fotbaliştii constănţeni au încercat imposibilul în retur, cu ajutorul celor 10.000 de spectatori prezenţi în tribune. Tehnicianul sîrb a preferat însă prudenţa şi a început tot cu un singur atacant, Disney, şi oaspeţii au avut prima ocazie în min. 9, cînd Mignot a ratat reluarea la lovitura liberă executată de Cheyrou. A început apoi asaltul gazdelor cu Păcuraru (min. 21) şi Todoran (min. 24) trimiţînd periculos cu capul, dar fără să nimerească spaţiul porţii. Ocazia primei reprize i-a aparţinut lui Todoran (min. 29), al cărui şut a fost respins de sub transversală de Cool. În min. 38 a ieşit la rampă şi Niculae, care a trimis pe lîngă poartă cu capul şi la cabine s-a intrat fără gol. La prima fază după pauză, Sagna l-a faultat în careu pe Todoran şi mijlocaşul constănţean a executat perfect lovitura de pedeapsă. Golul a aprins jocul şi în doar cinci minute, Farul a avut patru oportunităţi de a majora diferenţă. Cool a blocat lovitura de cap a lui Guriţă (min. 49), şutul lui Păcuraru (min. 51) a fost deviat de un adversar, iar Disney (min. 51) nu a nimerit spaţiul porţii din marginea careului mic. Speranţele s-au năruit la uriaşa ratare a lui Guriţă (min. 52), care a trimis cu capul mai întîi în bara laterală, apoi într-un fundaş francez, deşi era singurul cu portarul. A fost momentul cînd forcingul gazdelor s-a oprit şi pînă la final doar Laurenţiu Florea l-a mai deranjat pe Cool (min. 74), cu un şut de la distanţă.

Au evoluat formaţiile - FC Farul (antrenor Momcilo Vukotic): Vlas - Farmache, Gheară, Şchiopu, L.Florea - Fl.Lungu (82 M.Soare), Păcuraru (75 Larie), Todoran - Guriţă, I.Apostol (69 T.Moldovan) - Disney; Auxerre (antrenor Jean Fernandez): Cool - Sagna, Kaboul, Mignot, Radet - Kahlenberg (84 Jaures), F.Thomas, Be.Cheyrou, D.Niculae (46 A.Traore) - Jelen, Pieroni (46 Mathis). A marcat: Todoran 47-pen. Cartonaşe galbene: Fl.Lungu/ Be.Cheyrou, Kahlenberg. Au arbitrat: Bruno Paixao - Joao Ferreira Santos şi Serra Sergio (toţi din Portugalia).