Record de invincibilitate pentru FC Barcelona: 29 de meciuri consecutive

Fotbal

Sport 11 Februarie 2016 / 16:33 476 accesări
Golul lui Wilfrid Kaptoum (în centrul imaginii, felicitat de coechipieri) a asigurat recordul catalanilor

FC Barcelona a stabilit după remiza cu FC Valencia din Cupa Spaniei, scor 1-1, un nou record de meciuri fără înfrângere: 29. Fostul record data din vremea când gruparea catalană era antrenată de Pep Guardiola, respectiv din sezonul 2010-2011. Dintre aceste meciuri fără înfrângere, doar șase au fost egaluri.

Formația antrenată de Luis Enrique n-a mai pierdut din 3 octombrie 2015, de la jocul din deplasare cu FC Sevilla, când formația antrenată de Unai Emery se impunea cu 2-1. Miercuri seară, pe Mestalla, Wilfrid Kaptoum (19 ani), jucător aflat la al treilea meci în tricoul „blaugrana“, a reușit să egaleze în minutul 84 al partidei și a prelungit seria de invincibilitate a trupei lui Luis Enrique. Valencia deschisese scorul în minutul 38, prin Alvaro Negredo. Profitând de victoria din tur cu 7-0, Barcelona și-a odihnit jucătorii de bază la retur și a trimis în teren mai multe rezerve, calificându-se în finală cu scorul general de 8-1. Au evoluat: Ter Stegen - Adriano (76 Pereira dos Santos), Bartra, Vermaelen, Mathieu - Samper, Sergi Roberto, Rakitic (76 Camara Mesa) - Aleix Vidal, Sandro Ramirez (82 Kaptoum), Munir El Haddadi.

„Când sezonul se va încheia, o să vă spun dacă am realizat ceva bun. Putem ajunge și la 100 de meciuri fără înfrângere, dar eu nu prea țin cont de cifre, sunt interesat de munca în echipă, de realizarea obiectivelor colective, cum ar fi câștigarea campionatului”, a declarat Luis Enrique după meciul de la Valencia. Barcelona poate extinde numărul de partide fără înfrângere la 30, dacă nu va pierde împotriva celor de la Celta Vigo, o fostă echipă antrenată de Luis Enrique. Partida va avea loc duminică, de la ora 21.30.