Record de prezenţe la turneele finale pentru Schweinsteiger

Fotbal / EURO 2016

Sport 08 Iulie 2016 / 11:39 482 accesări
Eroarea comisă în timpul semifinalei cu Franţa de Bastian Schweinsteiger a dus la acordarea unei lovituri de pedeapsă

Internaţionalul german Bastian Schweinsteiger a stabilit un nou record în fotbalul mondial, după ce a disputat joi, cu ocazia semifinalei dintre Germania şi Franţa, scor 0-2, al 38-lea său meci la un turneu final de Campionat European sau Mondial. La 31 de ani, Schweinsteiger, campion mondial cu Germania în 2014, i-a detronat astfel pe compatrioţii săi Miroslav Klose (37 de meciuri) şi Lothar Matthaeus, fostul căpitan al Germaniei din anii '90 (36 de partide). Şi italianul Paolo Maldini are tot 36 de meciuri la turnee finale, Top 5 fiind completat de alt german, Philipp Lahm (34 de meciuri). Prima selecţie a lui Schweinsteiger la naţională a avut loc în 2004, iar joi a bifat a 120-a prezenţă în tricoul Germaniei, fiind al patrulea în ierarhia all-time, după Lothar Matthaeus (150 de selecţii), Miroslav Klose (137 de selecţii) şi Lukas Podolski (129 de selecţii).

Accidentat în luna martie, în timpul unui antrenament sub comanda lui Joachim Low, mijlocaşul a fost indisponibil o lungă perioadă, motiv pentru care nu a evoluat în meciurile de pregătire pentru EURO 2016. La turneul final din Franţa şi-a făcut debutul în al doilea meci din grupă, împotriva Ucrainei, scor 2-0, când a reuşit să marcheze al doilea gol al Germaniei. Şi-a făcut din nou apariţia în sferturile de finală, când l-a înlocuit pe Khedira, accidentat, după doar un sfert de oră, şi a înscris la loviturile de departajare. Înainte de semifinala cu francezii a acuzat o accidentare, dar în cele din urmă a început ca titular, iar în prelungirile primei reprize a comis un henţ în propria suprafaţă de pedeapsă, fază în urma căreia Antoine Griezmann a deschis scorul de la “punctual cu var”.