Remiză în amicalul Viitorul - FCSB

Fotbal

Sport 28 Iunie 2019 / 15:14 910 accesări
Gabi Iancu a înscris de două ori pentru Viitorul în partida de vineri (sursa foto: www.fcviitorul.ro)

FC Viitorul Constanţa a susţinut vineri, pe stadionul „Tineretului” din Brașov, ultimul meci de verificare din cantonamentul de la Poiana Brașov. Întâlnirea cu FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, golurile fiind înscrise de Gabi Iancu, în minutele 29 și 72, al doilea din penalty, și Louis Munteanu, în minutul 80, pentru Viitorul, respectiv Hora, în minutul 22, şi Oaidă, în minutele 48 și 54, pentru FCSB.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi, antrenor Cătălin Anghel): V. Cojocaru (69 Buzbuchi) - Leca, Mladen (85 St. Filip), Țîru, De Nooijer - Houri (60 Ammari), Vl. Achim (68 Artean), Vînă (68 Tîrcoveanu) - Eric (63 A. Pitu) - Calcan (68 M. Keyta), G. Iancu (78 L. Munteanu); FCSB (antrenor Bogdan Andone): Bălgrădean - M. Roman I, I. Cristea (69 Bălașa), Planic, Junior Morais (89 Arnold) - L. Filip (79 Horșia), Pintilii (69 Ov. Popescu) - Oaidă, Moruțan (55 Dumitru), Fl. Tănase (78 Ion) - Hora (87 Niță). Au arbitrat: Marian Barbu - Constantin Cantemir și Gabriel Boncz (toți din Brașov)

Rezultatele formaţiei constănţene în partidele disputate în perioada de pregătire:

Olympiacos Pireu - FC Viitorul 3-2 (goluri G. Ganea și G. Iancu)

FC Viitorul - Colțea Brașov 8-0 (M. Keyta 3, L. Munteanu 2, Mățan, G. Iancu şi Vînă)

FC Viitorul - Chindia Târgoviște 3-1 (Artean, G. Ganea şi Calcan)

FC Viitorul - FK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-0 (M. Keyta şi Tucaliuc)

FC Viitorul - FCSB 3-3 (G. Iancu 2 şi L Munteanu)

Miercuri, 3 iulie, de la ora 18.00, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, FC Viitorul va întâlni echipa bulgară Cernomore Varna.

Primul joc oficial al sezonului 2019-2020 va avea loc la 6 iulie, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, cu CFR Cluj, în Supercupa României.