Remize în duelurile Italia - Germania şi Anglia - Spania

Fotbal internaţional / Meciuri amicale

Sport 16 Noiembrie 2016 / 13:26 378 accesări

Întâlnirile amicale desfăşurate marţi seară au consemnat victoriile pe teren propriu obţinute de Rusia şi Ucraina, cinci rezultate de egalitate şi trei succese ale oaspeţilor - Islanda, Suedia şi Croaţia.

În confruntarea Anglia - Spania, disputată la Londra, pe stadionul „Wembley”, şi care a fost arbitrată la centru de Ovidiu Haţegan, ibericii au revenit de la 0-2, egalând în al şaselea minut al prelungirilor. Şi meciul de la Milano, dintre Italia - Germania, s-a încheiat nedecis, fără goluri marcate. În acest joc, portarul italian Gianluigi Buffon l-a egalat pe spaniolul Iker Casillas în topul fotbaliştilor europeni cu cele mai multe selecţii, 167 la număr. Pe locul 3 în acest top se află letonul Vitālijs Astafjevs, cu 166 de selecţii. În ierarhia mondială a selecţiilor, conduce egipteanul Ahmed Hassan, cu 184 de meciuri.

Un alt rezultat de egalitate s-a înregistrat în partida Franța - Coasta de Fildeș, arbitrată la centru de Radu Petrescu, în timp ce Danemarca, viitoarea adversară a tricolorilor în preliminariile Campionatului Mondial din 2018, a remizat în Cehia. Ungaria a cedat pe teren propriu în faţa Suediei, iar potrivit „L'Equipe”, acesta a fost ultimul meci din cariera portarului Gabor Kiraly, în vârstă de 41 de ani.

Rezultatele partidelor amicate disputate marţi seară: Rusia - România 1-0 (Ozdoev 90+3), Malta - Islanda 0-2 (Traustason 47, Ingason 75), Ungaria - Suedia 0-2 (S. Larsson 30, Thelin 67), Ucraina - Serbia 2-0 (Shakhov 38, Yarmolenko 87), Cehia - Danemarca 1-1 (Barak 8 / N. Jorgensen 38), Austria - Slovacia 0-0, Italia - Germania 0-0, Irlanda de Nord - Croația 0-3 (Mandzukic 9, Cop 35, Kramaric 68), Anglia - Spania 2-2 (Lallana 8-pen., Vardy 48 / Iago Aspas 89, Isco 90+6), Franța - Coasta de Fildeș 0-0.