Revanșa lui Berdych la Melbourne

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 28 Ianuarie 2015 / 00:00 851 accesări

Tenismanul ceh Tomas Berdych, cap de serie nr. 7, s-a calificat în semifinale la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului, după ce a trecut, în sferturile de finală, de favoritul nr. 3, Rafael Nadal, cu scorul de 6-2, 6-0, 7-6. Berdych și-a luat astfel revanșa în fața spaniolului, pe care nu-l mai învinsese din 2006, după o serie incredibilă de 17 înfrângeri consecutive. În vârstă de 29 de ani, cehul, care nu a pierdut niciun set la Melbourne, va juca a doua semifinală consecutivă la Australian Open şi va fi pentru a patra oară în penultimul act al unui turneu de Mare Șlem. El va lupta în această fază a competiției cu britanicul Andy Murray, cap de serie nr. 6, care a acces pentru a cincea oară în carieră în semifinale la Melbourne. Murray l-a depășit în semifinale pe favoritul gazdelor, Nick Kyrgios, locul 53 ATP, cu scorul de 6-3, 7-6, 6-3. Ceilalți doi semifinaliști se vor decide azi, când au loc sferturile de finală de pe partea superioară a tabloului principal. Liderul mondial, sârbul Novak Djokovic, joacă împotriva lui Milos Raonic (Canada, cap de serie nr. 8), iar deținătorul titlului, elvețianul Stan Wawrinka (cap de serie nr. 4), îl întâlnește pe japonezul Kei Nishikori (cap de serie nr. 5).

19 SEMIFINALE PENTRU ȘARAPOVA

Favorită nr. 2 pe tabloul feminin, Maria Şarapova s-a calificat fără probleme în semifinale, după ce a eliminat-o, în sferturile de finală, pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2, după un meci de o oră şi 18 minute. Rusoaica în vârstă de 27 de ani a acces astfel pentru a 19-a oară în cariera sa în penultimul act al unui turneu de Mare Șlem și va juca pentru un loc în finală împotriva conaţionalei sale Ekaterina Makarova, locul 11 WTA şi a zecea favorită, care a eliminat-o în sferturi pe Simona Halep. Scorul întâlnirilor directe dintre cele două îi este net favorabil nr. 2 mondial, care s-a impus în cele cinci dueluri de până acum. Şarapova a câştigat Australian Open în 2008, a fost finalistă în 2007 şi 2012 şi semifinalistă în 2005, 2006 şi 2013, însă la ediția precedentă a părăsit competiţia în optimile de finală. În cea de-a doua semifinală s-ar putea întâlni surorile Williams, care vor evolua azi în sferturile de finală. Liderul mondial, Serena Williams, se va duela cu finalista de anul trecut, Dominika Cibulkova (Slovacia, cap de serie nr. 11), iar Venus Williams, cap de serie nr. 18, va avea ca adversară o altă americancă, Madison Keys.