Revenire cu succes pentru Mergea

Tenis de câmp

Sport 26 Octombrie 2016 / 16:29 469 accesări
Florin Mergea a jucat primul meci oficial după o pauză de două luni, cauzată de o accidentare

Perechea alcătuită din Florin Mergea și britanicul Dominic Inglot s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Basel (Elveția), dotat cu premii în valoare totală de 1.701.320 euro. Cei doi s-au impus în runda inaugurală cu dublul elvețian format din Adrien Bossel și Henri Laaksonen, beneficiarii unui wild-card, cu scorul de 7-6 (7/3), 6-3, după o oră și 15 minute de joc. Românul, care a făcut pereche în ultimii doi ani cu indianul Rohan Bopanna, a jucat ultima oară la Cincinnati, în urmă cu două luni, și a revenit la Basel după o accidentare.

Mergea și Inglot, care au jucat două finale împreună, în 2015, la Montpellier și Auckland, și-au asigurat un cec de 13.530 euro și 90 de puncte ATP și se vor lupta pentru un loc în semifinale cu favoriții nr. 4, Marcel Granollers (Spania) și Jack Sock (SUA).

În sferturi la Basel este prezentă și perechea formată din constănțeanul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie nr. 1, care va evolua în această fază a competiției cu învingătorii meciului dintre perechile Treat Huey (Filipine) / Max Mirnîi (Belarus) și Antoine Bellier / Marco Chiudinelli (ambii din Elveția).