România - Georgia, în preliminariile C.E. de handbal masculin

Duminică, de la ora 11.00, la Sala Sporturilor

Eveniment 13 Ianuarie 2007 / 00:00 695 accesări

Aşteptările au fost confirmate de handbaliştii “tricolori”, ieri, la Tbilisi, România depăşind Georgia fără drept de apel, cu 34-24, devenind astfel liderii grupei de calificare la barajul Campionatului European din Norvegia. Gruzinii au rezistat cît au putut, ţinînd suspansul pînă la cîteva minute după pauză. “Tricolorii” au condus în permanenţă jocul, însă ambiţioşii adversari s-au ţinut scai, profitînd la maximum de fiecare cădere a handbaliştilor noştri (greşeli numeroase la finalizare, lipsă de concentrare cauzată de oboseala acumulată în timpul drumului). Jucătorii antrenaţi de Lucian Râşniţă şi Nicolae Munteanu au condus la pauză cu 18-15, însă s-au văzut egalaţi rapid, georgienii reuşind să recupereze cîteva mingi în apărare şi să declanşeze contraatacuri inspirate. “Ştiam că vom avea un meci greu, Georgia juca pe teren propriu şi era normal să se bată pentru fiecare minge. La pauză, antrenorul ne-a spus să nu ne mai complicăm şi să ratăm mai puţin, pentru că astfel nu vor mai fi probleme. Şi nu au fost, în cele din urmă”, a declarat extrema George Buricea. Egalarea la 18 fost ultima răbufnire a georgienilor, apoi tricolorii s-au instalat din nou la timonă şi au mărit avantajul pas cu pas. Avînd în Viorel Mazilu (nouă goluri) un inspirat conducător de joc, în extrema Sadoveac un finalizator excelent de contraatacuri şi cu portarul Laufceag din nou foarte bun (secondat bine de Ionuţ Stănescu în prima repriză), românii au reuşit să-i distanţeze şi să-i învingă la un scor de forfait pe georgieni, 34-24, trecînd, la jumătatea meciurilor de calificare, în fruntea grupei a treia preliminare, la egalitate de puncte, însă cu un golaveraj mai bun decît Letonia. Golurile României în Georgia au fost înscrise de Mazilu 9g, Sadoveac 7g, Jurcă 4g, Timofte 4g, Cozma 3g, Iacob 2g, Petrea 2g, Novanc, Stavrositu şi Şania - cîte unul.

Drum obositor, meci de relaxare duminică

Din fericire, în partida de la Tbilisi nu au fost accidentări în lotul nostru, astfel că selecţionerul Lucian Râşniţă poate folosi formula standard şi în retur, programată duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor. Practic, “tricolorii” sosesc la Constanţa cu 14 ore înaintea meciului şi cu vreo trei în urma georgienilor, care folosesc altă rută de zbor. E posibil să fie un caz unic, în care oaspeţii ajung destinaţie înaintea gazdelor! Chiar şi aşa, jocul retur cu Georgia nu poate ridica probleme jucătorilor noştri, ei fiind multe clase peste adversari. Singura miză a handbaliştilor tricolori va fi scorul şi spectacolul oferit cu largheţe suporterilor constănţeni, care se presupune că vor lua cu asalt tribunele Sălii Sporturilor, la fel ca în partida de debut din preliminarii, contra Bulgariei. Intrarea este liberă în limita capacităţii sălii (“porţile” se deschid la ora 9.00), iar Consiliul Judeţean Constanţa, Direcţia pentru Sport, clubul gazdă HCM şi Fundaţia „Sportin” pun la bătaie cinci televizoare color şi şapte mingi de handbal cu autografele jucătorilor într-o tombolă organizată în pauza meciului. “Sper că sala va fi din nou arhiplină, pentru că ne vor fi de real folos încurajările publicului, pentru că după jocul de vineri şi lunga deplasare de sîmbătă, ne trebuie o sală care să ne susţină moral pentru a face un joc bun”, a declarat Lucian Râşniţă.