România a pierdut în Cecenia

Fotbal / Meci amical: RUSIA - ROMÂNIA 1-0

Sport 15 Noiembrie 2016 / 20:09 797 accesări
Mijlocașul Andrei Prepeliță a evoluat pe toată durata partidei de la Groznîi

Dușul rece cu Polonia, din preliminariile Campionatului Mondial, a fost urmat de amicalul tricolorilor cu reprezentativa Rusiei, disputat marți seară, la Groznîi, pe stadionul „Akhmat-Arena”. Din păcate, România a cedat la limită, scor 0-1, printr-un gol marcat în minutul 90+3.

Selecționerul formației noastre, germanul Christoph Daum, a aliniat o formulă schimbată față de confruntarea din preliminariile mondiale, doar căpitanul Dragoș Grigore, Răzvan Marin și Bogdan Stancu fiind titulari și în partida cu polonezii. Duelul din capitala Ceceniei a început cu echipa rusă mult mai ofensivă, gazdele fiind la un pas de deschiderea scorului în minutul 14, atunci când Pantilimon a intervenit salvator la mingea șutată de Samedov, spre colțul lung. Ofensiva gazdelor a continuat fără succes, iar prima ocazie de gol a tricolorilor a venit în minutul 27, în urma unui contraatac, însă Dorin Rotariu a trimis mingea peste poartă din interiorul careului, după o pasă perfectă trimisă de Florin Andone. Samedov a executat periculos o lovitură liberă în minutul 41, dar balonul a trecut pe lângă vinclu și astfel tabela de marcaj nu s-a modificat până la pauză.

În repriza a doua, în minutul 65, Pantilimon a fost atent la preluarea greșită a lui Kokorin, Glushakov nu l-a putut învinge pe portarul nostru cu un șut de la distanță, în minutul 72, iar Poloz a trimis pe lângă poartă, în minutul 80. Finalul meciului a consemnat debutul în tricoul naționalei de seniori pentru Bogdan Țîru și Dragoș Nedelcu, jucătorii Viitorului, însă și golul victoriei marcat de Ozdoev, în al treilea minut al prelungirilor, fază în care tricolorii au acuzat poziția de ofsaid în care s-a aflat jucătorul rus în momentul șutului spre poartă expediat de Poloz. Pentru Daum a fost a doua înfrângere consecutivă la conducerea naționalei, după un joc slab, într-un meci fără miză, în care obiectivul a fost, după modul în care a fost abordată partida, obținerea unui rezultat de egalitate.

Au evoluat următoarele formații - Rusia (selecționer Stanislav Cherchesov): Akinfeev (cpt.) - Semenov, Kutepov, Kudriashov (83 Novoseltsev) - Samedov, Zobnin, Glushakov, Mogilevets (68 Erokhin), Zhirkov (46 Ozdoev) - Miranchuk (61 Poloz), Kokorin; România (selecționer Christoph Daum): Pantilimon - G. Enache, Săpunaru, Dr. Grigore (cpt.) (90 Țîru), Latovlevici (66 St. Filip) - R. Marin, Prepeliță - D. Rotariu, B. Stancu (90+2 Dr. Nedelcu), Grozav (83 Adi Popa) - Fl. Andone. Cartonaș galben: Prepeliță. Meciul a fost arbitrat la centru de Aleksei Kulbakov (Belarus).