România a terminat cu două medalii Jocurile Olimpice de iarnă pentru Tineret 2016

Sport 21 Februarie 2016 / 18:45 547 accesări
Hocheistul Eduard Cășăneanu (în centrul imaginii) a obținut singura medalie de aur pentru România la Lillehammer

În perioada 12-21 februarie 2016, la Lillehammer (Norvegia) a avut loc ediția a doua a Jocurilor Olimpice de iarnă pentru Tineret (JOT), competiție la care au participat și 22 de sportivi români. Bilanțul României la Lillehammer cuprinde o medalie de aur, cucerită de Eduard Cășăneanu la hochei pe gheață, în proba de îndemânare, și o medalie de bronz, adjudecată de Mihaela Hogaș la patinaj viteză, în proba de sprint pe echipe internaționale mixte. Acestor medalii li se adaugă trei clasări în zona locurilor 4-6.

Sâmbătă, în penultima zi a JOT 2016, Mihai Tentea a ocupat locul 4 la bob simplu, timpul său fiind cu numai 9 sutimi de secundă inferior câștigătorului medaliei de bronz! În proba similară feminină, Daniela Gheauș s-a clasat pe locul 11. Vineri, Diana Pușcașu a ocupat locul 7 în proba individuală de skeleton, Daria Miroiu s-a clasat pe locul 11, iar Alexandra Vicol pe 15. În proba individuală masculină, Mihail Enache a terminat pe locul 14, iar Mihai Trăsnea a fost al 16-lea. La patinaj viteză, în proba feminină cu startul în bloc, Mihaela Hogaș a ocupat locul 24, din 25 de sportive (una a fost descalificată). În fine, Daniel Munteanu a abandonat în manșa a doua a probei masculine de slalom special, în concursul de schi alpin.