Sănierii români, la un pas de medalie

Jocurile Olimpice de Tineret 2016

Sport 16 Februarie 2016 / 15:00 502 accesări
Vasile Marian Gîtlan și Flavius Ion Crăciun au evoluat excelent în proba de sanie

Românii Vasile Marian Gîtlan și Flavius Ion Crăciun au ocupat locul 4 în proba de dublu masculin la sanie, luni seară, în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 2016 de la Lillehammer (Norvegia). Cei doi au fost cronometrați cu timpul de 1 minut, 45 de secunde și 479 miimi, sosind la 207 miimi de secundă de locul al treilea și de medaliile de bronz, câștigate de rușii Vsevolod Kașkin și Konstantin Korșunov. Românii ocupau poziția a treia după prima coborâre, din 13 echipaje care s-au aliniat la start.

Tot luni, în calificările probei masculine de îndemânare la hochei pe gheață, Eduard Cășăneanu a acumulat 18 puncte și s-a calificat în finala de opt, programată joi, cu al doilea punctaj. El s-a clasat al doilea la precizia șutului și al treilea la viteză, în probele de sâmbătă, iar luni a ocupat locul 7 la controlul pucului, locul 8 la depășire, primul loc la cel mai rapid șut și locul 8 la abilitate.

La sanie, în proba de simplu feminin, Mihaela Carmen Manolescu a terminat pe locul 12, biatlonistul Daniel Munteanu a terminat pe locul 27 în proba masculină de urmărire 10 km, în timp ce la 7,5 km feminin Eniko Marton a ocupat locul 36.

România este reprezentată de 22 de sportivi (10 fete și 12 băieți), care participă la nouă discipline sportive, în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret programate în perioada 12-21 februarie. Medaliile care vor fi acordate la Lillehammer au fost create de designerul român Ciprian Burzo (20 de ani). Acesta a câștigat concursul organizat vara trecută de Comitetul Internațional Olimpic, fiind ales dintre 300 de propuneri venite din 65 de țări.