România, egalată de Norvegia în prelungiri

Fotbal / Preliminariile EURO 2020

Sport 16 Octombrie 2019 / 00:14 624 accesări

Reprezentativa de fotbal a României a ratat şansa de a urca pe locul secund în clasamentul Grupei F a preliminariilor EURO 2020, după ce a remizat cu Norvegia, scor 1-1 (Mitriţă 62 / Sorloth 90+2), marţi seară, pe Arena Națională din București.

Confruntarea din etapa a opta a fost una în care tricolorii au evoluat în faţa a aproximativ 30.000 de copii, fiind stabilit un record în privinţa unei meci la care spectatorii adulţi nu au acces, iar cele trei puncte putem spune că au scăpat printre degete formaţiei noastre. După ce George Puşcaş a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 52, portarul norvegian respingând mingea şutată de la punctul cu var, a venit golul lui Mitriţă, din minutul 62, la capătul unei acţiuni personale. Florin Andone a trimis mingea în bara transversală în minutul 64, iar norvegienii au reuşit golul egalizator în al doilea minut al prelungirilor, oprind România din drumul spre o victorie extrem de importantă.

Urmează duelul decisiv cu Suedia, tot la Bucureşti, la 15 noiembrie, în care România va fi obligată să învingă, astfel că lupta pentru calificare continuă.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecţioner Cosmin Contra): Tătăruşanu (cpt.) - R. Benzar, Nedelcearu, A. Rus, Bancu - P. Anton (84 Bordeianu), R. Marin - C. Deac, N. Stanciu, Mitriţă (79 D. Nistor) - G. Puşcaş (63 Fl. Andone); Norvegia (selecţioner Lars Lagerback): Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami – Johansen (cpt.) (46 Sorloth), Berge, Henriksen (81 Normann), Selnaes (67 Johnsen) - King, Odegaard. Cartonaşe galbene: R. Benzar, D. Nistor. Partida a fost arbitrată de scoţianul Bobby Madden.

Tot marţi seară s-au mai disputat meciurile Suedia - Spania 1-1 (M. Berg 50 / Rodrigo 90+2) şi Insulele Feroe - Malta 1-0 (Baldvinsson 71).

Clasament: 1. SPANIA 20p (19-5), 2. Suedia 15p (18-9), 3. ROMÂNIA 14p (17-8), 4. Norvegia 11p (13-10), 5. Malta 3p (2-18), 6. Insulele Feroe 3p (4-23). Spania şi-a asigurat calificarea la EURO 2020.