România, în sferturi la feminin şi în optimi la masculin

La CM de tenis de masă pe echipe de la Guangzhou

Sport 28 Februarie 2008 / 00:00 610 accesări

Evoluţie excelentă pentru cele două echipe ale României în cea de-a patra zi a Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Guangzhou (China). Ieri, ambele echipe au reuşit să se califice pe tabloul principal al competiţiei, după două victorii extrem de importante. În ultima partidă din Grupa B a Primei Divizii feminine, echipa de senioare a învins, cu 3-1, reprezentativa Poloniei. Cu acest rezultat, echipa noastră s-a clasat pe locul 3 în grupă, după Singapore şi Ungaria şi s-a calificat în optimile competiţiei. Tot ieri a început şi faza eliminatorie la feminin, etapa în care “tricolorele” au mai făcut un pas important, reuşind să ajungă în sferturi după o victorie spectaculoasă, 3-2 cu Germania. Întîlnirea nu a început prea bine pentru România, după ce Daniela Dodean a pierdut primul meci, 1-3 cu Wu Jiaduo (nr. 17 mondial). Constănţeanca Elisabeta Samara a echilibrat balanţa, după ce a trecut cu 3-1 de Wosik Elke (nr. 44 mondial), iar Cristina Hîrîci, mezina formaţiei noastre, nu s-a lăsat mai prejos şi a adus România în avantaj, trecînd cu 3-2 de Amelie Solja. Dodean a pierdut însă şi cea de-a doua întîlnire, iar Elke Wosik a restabilit egalitatea după o victorie de 3-0. Greul a căzut din nou pe umerii Elizei Samara, care a strălucit în ultimul meci şi a obţinut cel mai important succes al ei de la aceste mondiale, 3-1 cu Wu Jiaduo. Misiunea se anunţă însă extrem de dificilă în sferturi pentru selecţionata feminină, care va întîlni, astăzi, campioana mondială en titre, China. De cealaltă parte, seniorii s-au calificat în optimi, după ce au învins reprezentativa Belgiei, cu 3-0, în penultimul meci al Grupei A. Andrei Filimon l-a învins cu 3-1 pe Martin Bratanov, Adrian Crişan s-a impus cu 3-0 în faţa lui Philippe Saive, iar Constantin Cioti a trecut de Yannick Vostes, tot cu 3-0. Seniorii s-au calificat în optimi de pe locul al treilea în grupă, iar astăzi vor juca cu Austria.