România, învinsă de China la Cupa Mondială la tenis de masă

Sport 10 Ianuarie 2015 / 00:00 552 accesări

Reprezentativa feminină de tenis de masă a României s-a oprit în sferturile de finală ale Cupei Mondiale pe echipe, competiție care are loc în aceste zile la Dubai (Emiratele Arabe Unite). Învinse în prima zi de Japonia, cu scorul de 3-2, tricolorele pregătite de antrenorul constănțean Viorel Filimon și-au asigurat locul secund în Grupa B, după ce au câștigat, vineri, în fața campioanei Americii de Nord, Canada (locul 33 ITTF), cu 3-1. Întâlnirea nu a început bine pentru România (locul 8 ITTF), Bernadette Szocs (locul 69 ITTF) fiind învinsă surprinzător de Mo Zhang (locul 105 ITTF), cu 3-0 (11-5, 11-5, 15-13). Egalitatea a fost restabilită după ce liderul tricolorelor, Eliza Samara (locul 19 ITTF), sportivă legitimată la CS Farul Constanța, a trecut clar de Anqi Luo (locul 209 ITTF), cu 3-0 (11-2, 11-6, 11-5). Mai mult, elevele lui Viorel Filimon au preluat conducerea grație victoriei din meciul de dublu, Szocs și Camelia Poștoacă (locul 81 ITTF) învingându-le pe Jiabao Liu (locul 549 ITTF) și Anqi Luo, cu 3-0 (11-5, 11-6, 11-5). Conturile au fost închise după ce Poștoacă a trecut fără probleme de Mo Zhang, cu 3-0 (13-11, 11-6, 12-10). Din păcate, tragerea la sorți a meciurilor din sferturi a fost total nefavorabilă tricolorelor, cărora le-a fost repartizat cel mai puternic adversar posibil, China, liderul clasamentului mondial câștigând cu 3-0. Nemulțumit de forma slabă a lui Szcos, Filimon a apelat la Adina Diaconu (147 ITTF), iar tânăra jucătoare i-a dat o replică bună lui Shiwen Liu (locul 2 ITTF), însă a cedat cu 1-3 (5-11, 6-11, 11-9, 1-11). În schimb, Samara nu a făcut un joc bun, fiind învinsă fără drept de apel de Meng Cheng (locul 9 ITTF), cu 3-0 (11-2, 11-4, 11-6). Partida s-a încheiat cu succesul obținut de chinezoaicele Ning Ding (locul 1 ITTF) și Shiwen Liu în fața dublului alcătuit din Poștoacă și Diaconu, cu 3-0 (11-3, 11-4, 11-6).