Ronald Koeman, coşmarul englezilor

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 09 Martie 2007 / 00:00 596 accesări

În ediţia trecută a Ligii Campionilor, Ronald Koeman, la cîrma Benficii Lisabona (o echipă fără vedete), lăsa la hibernare pe Manchester United încă din faza grupelor, pentru ca în optimi să treacă de Liverpool. În actuala ediţie a Ligii Campionilor, Koeman a trecut la PSV Eindhoven (iarăşi o echipă fără mari vedete) şi englezii au avut - din nou - ce regreta, victimă fiind de această dată Arsenal, finalista ediţiei trecute a competiţiei. După victoria din Olanda, PSV s-a întors neînvinsă de la Londra, unde “înger şi demon” a fost fundaşul brazilian Alex. Acesta a înscris în proprie poartă (iarăşi, aşa cum o făcuse şi în urmă cu 2 ani!) în debutul reprizei secunde, dar tot el a reuşit şi golul calificării în finalul partidei. Manchester United şi-a asigurat calificarea în sferturi după o nouă victorie la limită, într-un meci în care Lille a ratat cele mai multe ocazii! Dar fotbalul se joacă pe goluri… Singura partidă care a necesitat prelungiri a fost cea de la Milano, dar asta numai datorită portarului oaspeţilor, Boruc, care a prins o seară magică. N-a fost de ajuns, pentru că nu l-au ajutat coechipierii săi, care n-au contat în atac, iar brazilianul Kaka şi-a arătat - din nou - clasa şi a înscris după o acţiune personală începută la centrul terenului! În sfîrşit, marele derby al optimilor de finală s-a încheiat cu calificarea Bayern-ului. În meciul de la Munchen, olandezul Roy Makaay a stabilit un nou record al competiţiei, înscriind după numai 11 secunde de joc! Gol care a schimbat radical datele partidei de pe “Allianz Arena”, spaniolii nereuşind să recupereze acest dezavantaj neaşteptat.

Rezultatele partidelor de miercuri: AC Milan - Celtic Glasgow 1-0 d.p. (Kaka 93); Manchester United - OSC Lille 1-0 (Larsson 72); Arsenal Londra - PSV Eindhoven 1-1 (Alex 58-autogol/ Alex 83); Bayern Munchen - Real Madrid 2-1 (Makaay 1, Lucio 65/ Van Nistelrooy 83-pen.; cartonaşe roşii: Van Bommel 82/ M.Diarra 82). Tragerea la sorţi pentru fazele următoare ale competiţiei are loc astăzi, la Atena, în urnă urmînd să fie cele opt echipe calificate după optimile de finală: AS Roma, Liverpool, Chelsea, Valencia, AC Milan, Manchester United, PSV Eindhoven şi Bayern Munchen. Nu vor mai fi capi de serie, echipele din aceeaşi ţară putînd să joace între ele.