Să facem totul pentru victoria... Germaniei la CM de handbal masculin!

Sport 03 Februarie 2007 / 00:00 652 accesări

Se pare că noua campioană mondială a fost stabilită înainte de începerea acestui turneu final de Campionat Mondial de handbal masculin!!! Fiind ţară gazdă, Germania trebuie să cîştige şi - mai mult ca sigur - aşa se va întîmpla. Doar o minune ar putea aduce titlul mondial Poloniei, veritabila revelaţie de la turneul final. Dar este greu de crezut că acest lucru se poate... repeta, după ce Polonia a învins Germania în grupele preliminare! După acel “accident” gazdele şi-au luat toate măsurile de siguranţă, pentru a nu avea soarta colegilor de la fotbal! Astfel, Spania a fost învinsă cu largul concurs al arbitrilor norvegieni Abrahamsen - Kristiansen, care au şi fost trimişi acasă de IHF - mă îndoiesc, însă, că acest lucru mai are vreo importanţă pentru spanioli! A venit şi meciul din semifinale, în care Germania a învins Franţa după două reprize de prelungiri, dar… arbitrii suedezi Hakansson şi Nilsson au anulat (motivele nu sînt cunoscute nici la o zi după meci!) francezilor un gol egalizator reuşit de Michael Guigou cu cîteva secunde înainte de final. Franţa va lupta doar pentru bronz în compania Danemarcei, care a cedat fizic în faţa Poloniei, după un meci cu alte două reprize de prelungiri. Astfel, Polonia reuşeşte cea mai mare performanţă din istoria sa handbalistică - calificarea în finala mondială. Să mai notăm că şi polonezii au avut probleme în Germania. Miercuri, jumătate din jucătorii lotului polonez s-au trezit cu febră, diaree şi dureri de gît, dar medicii polonezi au reuşit să-i refacă pînă la ora meciului cu Danemarca. În turneul pentru locurile 5-8 Croaţia a umilit Spania, dar acest lucru este doar o palidă consolare după înfrîngerea din faţa Franţei. Rusia a învins Islanda graţie portarului Kostygov care a “închis” poarta de la 22-24, permiţîndu-le colegilor săi să ducă scorul la 28-25 în ultimele 14 minute de joc. Astăzi, Croaţia şi Rusia vor lupta pentru poziţia a cincea, ultima care duce direct la JO de la Beijing.

Rezultatele din semifinale: Germania - Franţa 32-31 (2OT); Polonia - Danemarca 36-33 (2OT). Finalele sînt programate duminică - ora 15.00: Franţa - Danemarca (pentru bronz) şi ora 17.30: Germania - Polonia (pentru aur). În turneul 5-8 s-au înregistrat rezultatele: Spania - Croaţia 27-35; Rusia - Islanda 28-25. Astăzi sîmt programate finalele pentru locurile 7-8: Spania - Islanda şi pentru locurile 5-6: Croaţia - Rusia.