Săgeata, eşec drastic la Tulcea

Fotbal / Liga a II-a

Sport 16 August 2012 / 00:00 947 accesări

După o serie de rezultate pozitive în meciurile amicale, Săgeata Năvodari a înregistrat o înfrângere usturătoare în partida disputată ieri, la Tulcea, în compania echipei gazdă, Deşta. La capătul unei întâlniri cu două reprize total diferite, tulcenii s-au impus cu 4-1, unicul gol al grupării de pe litoral fiind înscris de B. Oprea. Prima parte a jocului a fost echilibrată, cu gazdele la timonă în primele minute, când au şi deschis scorul prin Postelnicu, dar cu Săgeata mai bună pe final, năvodărenii reuşind să egaleze înainte de pauză. La reluare, echipa pregătită de Constantin Gache a pus stăpânire pe joc şi a marcat de trei ori, prin Ursu şi Emil Nanu, de două ori.

„A fost un meci de pregătire, în care am folosit toţi jucătorii din lot. Prima repriză a fost mulţumitoare, dar după pauză am jucat slab, iar jucătorii au dat dovadă de lipsă de atitudine. Delta este o echipă bună şi sper să treacă peste momentul greu provocat de decesul lui Henry”, a declarat antrenorul năvodărenilor, Aurel Şunda. Tehnicianul grupării de pe litoral a început jocul în următoarea formulă: Fl. Olteanu - Goşa, Sg. Bar, Fl. Popa, L. Rusu - Diaby, V. Apostol, Vezan, Tigoianu - B. Oprea, D. Zaharia. Au mai evoluat: Viciu, Tudorache, Soldat, R. Mendy, Vîrtic, Pleniceanu, Jianu şi Pekarov. Astăzi, de la ora 17.00, jucătorii mai puţini utilizaţi în meciurile amicale vor susţine un test cu divizionara judeţeană CS Agigea.