Săgeata, învinsă în ultima secundă

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 14-a: UNIREA SLOBOZIA - SĂGEATA NĂVODARI 3-2

Sport 24 Noiembrie 2014 / 00:00 853 accesări

În ciuda gravelor probleme financiare cu care se confruntă clubul și a numeroaselor absențe cauzate de accidentări, Săgeata Năvodari a fost la un pas de a obține un punct, sâmbătă, în fieful Unirii Slobozia, în etapa a 14-a a Ligii a II-a la fotbal, cedând la limită, scor 2-3 (M. Chițu 22, Cr. Ganea 36-pen. / Jianu 7, 90+4, St. Stelian 73), după ce a primit golul decisiv la ultima fază a întâlnirii. Scorul a fost deschis de către gazde după doar șapte minute, când fostul atacant al năvodărenilor, Jianu, a scăpat singur și a trimis pe lângă Albuț. După alte două mari ratări ale ialomițenilor, gruparea de pe litoral a restabilit egalitatea în min. 22, grație unui șut perfect trimis de M. Chițu de la marginea careului. Mai mult, în min. 36, oaspeții au primit o lovitură de pedeapsă, iar fundașul Unirii, Ibrian a văzut cartonașul roșu, și Cr. Ganea și-a adus echipa în avantaj de la punctul cu var. Repriza secundă a fost echilibrată până în min. 69, când Muzac a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Patru minute mai târziu, Unirea a egalat prin St. Stelian, care a reluat cu capul centrarea venită de la Ivașcă. Lovitura de grație a venit în al patrulea minut din prelungiri, Jianu reluând cu capul pe lângă Albuț, din 8 metri.

„Este păcat, pentru că am avut meciul în mână și ne-am creat numeroase ocazii, dar arbitrajul a fost incredibil în repriza secundă. La un fault comis de Vieru, arbitrul i-a dat cartonaș galben lui Muzac, doar ca să-l elimine. În plus, am și primit gol în ultima secundă”, a spus antrenorul Gheorghe Butoiu.

Au evoluat pentru Săgeata: Albuţ - Dunjic, I. Ursu, R. Damian, Bruno - Muzac, Cervera - Eloy (43 Vieru), Cr. Ganea (76 Vagner), M. Chiţu (89 Airinei) - Guerra.