Salbă de medalii pentru atleţii constănţeni la CN de tineret

Sport 14 August 2007 / 00:00 898 accesări

Sîmbătă şi duminică, la Bucureşti, pe Stadionul “Iolanda Balaş”, s-a desfăşurat etapa finală a Campionatelor Naţionale de atletism pentru tineret. Sportivii clubului CS Farul au reuşit prestaţii deosebite, adunînd la final nu mai puţin de 15 medalii: opt de aur, patru de argint şi trei de bronz. Două dintre medaliile de aur au fost aduse de Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - CS Farul), sportiva pregătită de Cristina Manea adjudecîndu-şi probele de 100 m şi 200 m. Sportivii antrenoarei Lenuţa Dragomir au dominat probele de triplusalt, unde legea a fost făcută de Cristina Toma (CSS 1 Farul) şi Adrian Dăianu (CSS 1 Farul). Taisia Crestincov (Dinamo - Farul), sportivă antrenată de Mihai Marinescu, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în proba de 400 m, în vreme ce Tiberiu Ţălnar (CSS 4 Bucureşti - CS Farul), antrenat de Romeo Bărboi, s-a impus la lungime. Alte două medalii de aur au fost obţinute de ştafetele 4x100 m (Corina Corolevschi, Alina Duman, Taisia Crestincov şi Andreea Ogrăzeanu) şi 4x400 m (Georgiana Călin, Mihaela Mărănducă, Alina Duman şi Taisia Crestincov) de la CS Farul. Bogdan Ţucă (CS Farul), sportiv pregătit de Cătălin Ganera, s-a clasat al doilea pe distanţa de 400 m garduri, tot pe locul secund clasîndu-se şi Cristian Vulcu (CSS 5 Bucureşti - CS Farul), antrenat de Marius Voiculescu, la 100 m. O altă medalie de argint a fost obţinută şi de Cristina Toma (CS Farul), atletă pregătită de Lenuţa Dragomir, la lungime. Seria medaliilor de argint a fost încheiată de ştafeta masculină 4x400 m (Bogdan Ţucă, Daniel Odagiu, Cătălin Minea şi Florinel Grăghici) de la CS Farul. Clubul constănţean şi-a mai trecut în cont trei medalii de bronz, două prin Alina Duman (antrenor Dan Ciocan, 100 m şi 200 m) şi una prin Andreea Rapotan (antrenor Lenuţa Dragomir, triplusalt).