Samba s-a dezlănţuit după pauză

Grupa F: Japonia - Brazilia 1-4

Sport 23 Iunie 2006 / 00:00 892 accesări

“Injectaţi” cu moral brazilian de pe bancă, dar şi din teren, japonezii nu s-au speriat prea tare de campionii lumii. Au stat cuminţi “la cutie”, respectînd indicaţiile lui Zico, şi, după forcingul de început al adversarilor, neconcretizat de Ronaldo (două şuturi parate de Kawaguchi) şi Juninho, şi-au arătat colţii pe contraatac. Alex şi-a adus aminte de originile braziliene în minutul 34, cînd l-a găsit cu o pasă “din gleznă” pe Tamada, care a marcat cu o execuţie imparabilă, trimiţînd în vinclul porţii apărate de Dida. Stupoare pe teren, pe chipul lui Carlos Alberto Parreira şi în tribunele stadionului din Dortmund, unde tobele suporterilor “auri-verde” au tăcut! Nu pentru mult timp însă. Naivitatea fundaşilor niponi le-a permis deţinătorilor titlului să salveze ruşinea unui 0-1 la pauză, Ronaldo marcînd, cu capul, din 6 metri, la ultimul atac al primei reprize, după o centrare a lui Ronaldinho şi o recentrare a lui Cicinho. Mult aşteptatul gol semnat Ronaldo, al 60-lea înscris de vedeta Realului pentru Brazilia!, s-a dovedit fatal chiar şi pentru psihicul ”samurailor”, care n-au mai contat în repriza secundă. Titularizat de Parreira, Juninho nu a rămas dator şi a trimis un “trasor” în minutul 53, lăsîndu-l fără replică pe Kawaguchi. A fost începutul sfîrşitului pentru japonezi, a căror îndrăzneală de a-i conduce pe campionii mondiali a fost aspru pedepsită, în ritm de samba… Acţiune Gilberto pe flancul stîng, fentă din corp şi minge plasată perfect în colţul lung: 3-1, în min.60… Combinaţie rapidă cu Robinho, şut imparabil, lîngă bară, fără să privească la poartă, o execuţie marca Ronaldo, descătuşat după reuşita din prima repriză: 4-1, în min.81. De ajuns. Restul este păstrat pentru optimi. Japonia merge acasă, Brazilia se pregăteşte pentru Ghana…

Au evoluat formaţiile - Japonia (antrenor: Zico): Kawaguchi - Kaji, Tsuboi, Nakazawa, Alex - Inamoto - Nakamura, Nakata, Ogasawara (56 H.Nakata) - Maki (61 Takahara, 66 Oguro), Tamada; Brazilia (antrenor Carlos Alberto Parreira): Dida (82 Ceni) - Cicinho, Juan, Lucio, Gilberto - Gilberto Silva, Juninho Pernambucano - Kaka (71 Ricardinho), Ronaldinho (71 Ze Roberto) - Ronaldo, Robinho. Au marcat: Tamada 34/ Ronaldo 45, 81, Juninho 53, Gilberto 60. Cartonaşe galbene: Kaji/ Gilberto. Au arbitrat: Eric Poulat - Lionel Dagorne şi Vincent Texier (toţi din Franţa).