Şapte medalii pentru România la Openul European de judo pentru cadeţi

08 Mai 2017 / 14:19 506 accesări

Judoka români au câştigat şapte medalii la Openul European pentru cadeţi, desfăşurat sâmbătă şi duminică, la Ploieşti, urcând delegaţia tricoloră pe locul doi în clasamentul general pe medalii, în spatele Ungariei (5 medalii de aur şi 4 de bronz).

În sala Olimpia, imnul României s-a auzit de două ori, pentru Andrei Pîrloga, care s-a impus la categoria 73 kg, şi pentru Eduard Şerban - la categoria 90 kg, Delegaţia tricoloră formată din 121 de judoka (71 la masculin şi 50 la feminin) a obţinut alte două medalii de argint şi trei de bronz, plus alte opt locuri 5.

"Această medalie este foarte importantă pentru mine, pentru că anul acesta am şi Campionate Europene şi Mondiale şi trebuie să am cât mai multe rezultate bune", a declarat campionul categoriei 73 kg, Andrei Pîrloga, potrivit realitatea.net.

Adrian Sulca (66 kg) şi Paula Gliga (57 kg) au câştigat medalii de argint la Ploieşti, în timp ce Silvia Gherman (40 kg), Cosmina Dănilă (+70 kg) şi Alexandru Roman (+90 kg) au urcat pe treapta a treia a podiumului.