Şarapova şi-a asigurat locul 1 în clasamentul WTA

Australian Open 2007

Sport 23 Ianuarie 2007 / 00:00 691 accesări

După eliminările suferite de Amelie Mauresmo şi Svetlana Kuzneţova, Maria Şarapova va deveni noua lideră a clasamentului WTA. Rusoaica a pătruns, ieri, în sferturile de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului, cîştigînd în faţa conaţionalei Vera Zvonareva (7-5, 6-4). Şarapova va evolua pentru un loc în semifinale cu o altă compatrioată, Anna Chakvetadze, care a depăşit-o pe Patty Schnyder (6-4, 6-1). Maria Şarapova, care a ocupat deja primul loc în clasamentul WTA timp de şapte săptămîni în 2005, îi va succede belgiencei Justine Henin-Hardenne, absentă la Melbourne din motive personale. Ceea ce organizatorii au anticipat încă de la tragerea la sorţi, într-un alt sfert de finală se vor întîlni alte două foste lidere mondiale, Martina Hingis şi Kim Clijsters. Elveţianca a trecut în trei seturi de Na Li (4-6, 6-3, 6-0), în vreme ce belgianca a depăşit-o pe Daniela Hantuchova (6-1, 7-5). În turneul masculin a surprins doar victoria facilă obţinută de Fernando Gonzalez în faţa lui James Blake. În rest, Rafael Nadal, Tommy Haas şi Nicolai Davidenko au obţinut succese anticipate în faţa lui Andy Murray, David Nalbandian şi Tomas Berdych.

Andreea Vanc şi olandezul Rogier Wassen au fost învinşi în runda inaugurală a turneului de dublu mixt, 4-6, 4-6 cu cuplul australian Monique Adamczak - Stephen Huss. Ieri a debutat, la Melbourne, şi concursul juniorilor. Petru-Alexandru Luncanu, cap de serie numărul 4, s-a calificat în turul II al probei de simplu după ce l-a învins, cu 6-1, 6-1, pe neo-zeelandezul Marcus Daniell. Luncanu va juca, în faza următoare a competiţiei, cu australianul Jared Easton, învingător cu 6-4, 6-4 în faţa chinezului Chen-Yu Wu. Ziua de ieri a fost prielnică pentru tînărul sportiv din ţara noastră, care a bifat şi calificarea în turul secund al probei de dublu. Perechea româno-italiană Petru-Alexandru Luncanu - Thomas Fabbiano, cap de serie nr. 2, a învins cuplul australian Brendan McKenzie - James Rigg (6-3, 7-6) şi va juca, în faza următoare a competiţiei, cu perechea americană Mateusz Kecki / Austin Krajicek. În proba de dublu junioare, perechea Ionela-Andreea Iova - Bojana Jovanovski (România/ Serbia) a fost învinsă, în primul tur, cu 7-6, 6-2, de cuplul Jade Curtis - Katarzyna Piter (Marea Britanie/ Polonia).