„Școala Veche“ a câștigat ultimul turneu al verii

Punct final la Constanța Streetplay Tomis Battle

Sport 12 Septembrie 2016 / 16:11 371 accesări

Sala Sporturilor din Constanța a fost scena perfectă pentru un turneu de elită

Sala Sporturilor din Constanța a găzduit timp de două zile ultimul turneu de baschet 3x3 din seria de vară, Constanța Streetplay Tomis Battle, organizat de Asociația Terra Semper Fidelis Perspectivă pentru Viitor, în colaborare cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța, Primăria Municipiului Constanța și Consiliul Județean Constanța. La startul competiției, care a avut premii în valoare de peste 20.000 de lei, s-au prezentat peste 300 de jucători din toată țara, fiecare dintre ei primind tricoul oficial al competiției. Turneul a fost FIBA Endorsed și participanții au acumulat puncte în clasamentul mondial FIBA 3x3. Organizatorii au oferit celor prezenți numeroase surprize, printre care s-a numărat și prezența componenților echipei de seniori Baschet Club Athletic Constanța, alături de Vasile Ștefan, campion european de baschet 3x3 în 2014, care au susținut și un meci demonstrativ cu participarea unor reprezentanți din mass-media constănțene.

Cea mai așteptată întâlnire a fost cea din finala masculină, în care bucureștenii de la „Școala Veche” au învins la mare luptă, scor 18-16, pe „Mercenarii” și au intrat în posesia premiului în valoare de 5.000 de lei. La feminin, „Cactus” au trecut în ultimul act de „Veteranele”, scor 21-11, și au câștigat trofeul.