Se conturează echipele calificate în Final Four-ul Cupei României la volei

Sport 18 Februarie 2016 / 17:56 522 accesări
După ce câștigaseră la Galați în campionat, Laurențiu Lică (tricou alb) și coechipierii săi de la SCM U. Craiova au fost învinși de Arcada în Cupa României

Miercuri s-au disputat cinci meciuri din sferturile de finală ale Cupei României la volei, manșa tur. Așa cum am mai spus, la masculin cunoaștem deja numele primei semifinaliste, pentru că Universitatea Cluj a obținut calificarea în Final Four grație retragerii din competiție a echipei constănțene CVM Tomis.

Înaintea manșei retur din 24 februarie 2016, o singură echipă este cu un pas în semifinală. Primul meci de miercuri a fost Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare, scor 1:3 (26:24, 26:28, 21:25, 22:25), în urma căruia maramureșenii devin mari favoriți la calificare, pentru că vor juca returul pe teren propriu. În celelalte două întâlniri s-au impus gazdele: ACSVM Zalău - Unirea Dej 3:2 (25:21, 25:22, 22:25, 22:25, 15:12) și Arcada Galați - SCM U. Craiova 3:1 (25:21, 22:25, 25:18, 25:19). Rezultat surprinzător la Zalău, pentru că Dejul pierduse la zero în campionat! Manșa retur se anunță deschisă oricărui rezultat, așa cum va fi și întâlnirea de la Craiova. Arcada Galați a început cu o victorie dubla manșă a capului de afiș din sferturi, pentru liderul neînvins al Diviziei A1, SCM U. Craiova, aceasta fiind prima înfrângere pe plan intern din acest sezon!

La feminin, CS Volei Alba-Blaj și CSM București au jucat în devans dublele manșe din sferturi cu CSM Lugoj și Universitatea Cluj, fiind calificate în Final Four încă din luna ianuarie. Cele două dispute de miercuri din manșa tur s-au încheiat în trei seturi, astfel că formațiile învingătoare se pot deja gândi la semifinale: Știința Bacău - CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș 0:3 (21:25, 19:25, 16:25) și CSM Tîrgoviște - Dinamo București 3:0 (25:18, 25:20, 25:15). Surprinde scorul net al victoriei mureșencelor la Bacău, însă Știința și-ar putea reveni până la returul din 9 martie, având un lot suficient de valoros pentru a tranșa calificarea în „setul de aur”. La fel stau lucrurile și în cazul bucureștencelor, care vor juca returul pe teren propriu.

Reamintim că în sferturi se joacă tur-retur și se califică mai departe echipa care câștigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manșe, după meciul retur se joacă un „set de aur” pentru stabilirea echipei calificate. Câștigătoarele din sferturi se califică pentru Final Four, programat în perioada 9-11 aprilie 2016. Oferta de organizare a turneului final va avea loc pe 15 martie 2016, ora 11.00, la sediul Federației Române de Volei.

Tot miercuri s-a jucat și un meci restant din etapa a 15-a a Diviziei A1 la volei feminin: VC Unic LPS Piatra Neamț - CS Volei Alba-Blaj 0:3 (10:25, 13:25, 18:25). Campioana a înregistrat a 16-a victorie în tot atâtea etape și s-a detașat în clasament la cinci puncte de urmăritoare, CSM București și CSM Tîrgoviște