Selma Cadâr, dublă campioană naţională

Tenis / CN Individual de iarnă U14

Sport 17 Ianuarie 2014 / 00:00 1408 accesări

Ieri, la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, s-a încheiat Campionatul Naţional Individual de iarnă rezervat tenismenilor sub 14 ani. Întrecerea fetelor a fost dominată de constănţence, finala disputându-se între două sportive din oraşul de la malul mării, ambele legitimate la LPS “Nicolae Rotaru” şi pregătite de Mircea Galan. Cap de serie nr. 1, Selma Cadâr, şi-a respectat statutul şi a câştigat titlul naţional, impunându-se în confruntarea cu Ramona Eva Chivu, cap de serie nr. 4, cu 6-2, 6-0. O altă constănţeancă, Carmen-Roxana Manu, cap de serie nr. 6, de asemenea legitimată la LPS “Nicolae Rotaru” şi antrenată de Mircea Galan, a încheiat pe locul 4, după ce a pierdut finala mică în faţa Andreea Prisăcariu (Daimon Sport Club), cu 2-6, 3-6. Finala de dublu fete a adus un al doilea titlu pentru Selma Cadâr, care a făcut pereche cu Prisăcariu, principalele favorite impunându-se în faţa perechii formate din Chivu şi Mihaela Mărculescu (Tenis Club Enache), favorite nr. 2, cu 6-1, 7-6.

La băieţi, Ştefan Paloşi, cap de serie nr. 1, legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” şi antrenat de Ionuţ Brătulescu, a avut un parcurs perfect până în ultimul act al competiţiei, unde ar fi trebuit să joace împotriva lui Cristian Andreescu (CSM Unirea Slobozia), cap de serie nr. 3. Constănţeanul a fost nevoit să se retragă, plecând spre Franţa, unde va lua startul la cel mai puternic turneu din lume la această categorie de vârstă, “Les Petit As”. Un alt constănţean, Alexander Gima, cap de serie nr. 5, legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” şi pregătit de Daniel Dragu, a ajuns până în sferturile de finală, unde a cedat în faţa favoritului nr. 2, Filip Jianu, cu 3-6, 3-6.