Semnal de alarmă pentru Gache

FC Farul a pierdut la Tulcea

Sport 21 Iulie 2007 / 00:00 976 accesări

FC Farul a încheiat în genunchi seria meciurilor amicale din această vară, cedînd, vineri seară, în partida de verificare cu divizionara secundă Delta Tulcea, disputată în deplasare. Constănţenii nu au vrut să supere suporterii echipei gazdă la meciul de prezentare şi au fost învinşi cu 3-1. Chiar dacă meciul s-a disputat pe o căldură greu suportabilă, eşecul reprezintă un semnal de alarmă înaintea debutului Ligii I, programat săptămîna viitoare. „Rechinii” au dominat prima repriză, dar s-au jucat cu ratările şi gazdele au lovit decisiv de cîte ori au avut ocazia. După ce Teekloh a deschis seria ocaziilor, în min. 5, nereuşind să-l învingă pe Olteanu din marginea careului, tulcenii au replicat în min. 18, cînd mingea trimisă de Lucan dintr-o lovitură liberă de la 18 m a poposit în plasa porţii apărate de Vlas. Farul s-a aruncat în ofensivă, căutînd egalarea şi în cinci minute a irosit două mari oportunităţi de a înscrie. În min. 20, Gheară a trimis pe lîngă poartă de la marginea careului mic, iar Marius Nae l-a imitat cinci minute mai tîrziu. Cîteva clipe mai tîrziu, Măţel a centrat în careul mic şi Pantelie a dublat avantajul Deltei cu o lovitură de cap imparabilă. Golul le-a tăiat şi mai mult picioarele elevilor lui Constantin Gache, care abia peste un sfert de oră au mai ajuns la poarta lui Olteanu. Nanu şi Teekloh, scăpaţi de fundaşii adverşi, nu au găsit însă soluţia să marcheze şi Farul a intrat la vestiare condusă la o diferenţă de două goluri.

La reluare, oaspeţii au intrat în teren mai determinaţi, dar acest lucru a adus doar eliminarea lui Băcilă, pentru două cartonaşe galbene, în min. 53. Centralul a permis totuşi ca fundaşul dreapta să fie înlocuit de Pătraşcu, conform înţelegerii între cele două conduceri tehnice. Atacurile Farului s-au concretizat în min. 60, cînd Nanu a trimis perfect, cu capul, din opt metri. Egalarea nu a venit însă, ba chiar tulcenii au refăcut diferenţa de două goluri prin reuşita lui Liviu Ştefan din ultimul minut de joc.

„Ne-au afectat oboseala şi căldura, dar aceste lucru nu reprezintă o scuză. Trebuie să ne trezim cît mai repede, pentru că mai avem mult de lucru. Abia în repriza secundă am arătat ceva, ca atitudine, dar a fost destul de tîrziu. S-a văzut o lipsă de prospeţime, iar fotbalul nu se joacă pe ocazii”, a spus antrenorul Constantin Gache, foarte supărat pe elevii săi.

Au evoluat echipele - Delta (antrenor Mihai Ciobanu): Olteanu - Grigorov, Lucan, Toma - Măţel, Crîngureanu, Coconaşu, Horovei, V. Creţu - Pantelie, V.Gheorghe; Au mai jucat: C. Mocanu, L. Ştefan, N. Creţu, Filip; Farul (antrenor Constantin Gache): Vlas (46 G. Curcă) - Băcilă (53 Pătraşcu), Şchiopu, Gheară (52 I. Barbu), L. Florea (25 Maxim) - Todoran, Teekloh (73 L. Mihai II), Voiculeţ (67 Otvoş), G. Mendy - M. Nae (50 Şt. Ciobanu), E. Nanu (75 Disney).

Portarul Stanca, împrumutat la Mioveni

Portarul Răzvan Stanca, a fost împrumutat la formaţia nou-promovată în Liga I, Dacia Mioveni, pentru sezonul următor. “Este un portar foarte bun. Din păcate, am doi portari foarte buni, Curcă şi Vlas, şi ar fi fost păcat ca unul dintre ei să iasă din circuit. Este mai bine pentru el să apere la o altă formaţie din Liga I decît să facă tuşa”, a declarat antrenorul Farului, Constantin Gache. Stanca, în vîrstă de 27 de ani, a venit la gruparea constănţeană în sezonul 2005-2006, de la Sportul Studenţesc, însă nu a jucat decît patru meciuri pentru Farul. El a fost împrumutat şi în sezonul trecut la echipa din Regie, revenind în vară la formaţia de pe litoral.