Serie de victorii pentru Cristi Pletea

Tenis de masă / Openul Bahrainului

Sport 07 Februarie 2015 / 00:00 1080 accesări

După ce a câștigat întrecerea pe echipe la juniori cu reprezentativa României, alături de Rareș Sipoș și Alexandru Manole, Cristian Pletea confirmă statutul de favorit și în probele de simplu de la Openul Bahrainului la tenis de masă atât la cadeți, cât și la juniori, calificându-se în sferturile de finală. Clasat pe locul secund în ierarhia ITTF la cadeți, constănțeanul a câștigat fără probleme grupa preliminară în întrecerea cadeților, după ce i-a învins pe Mahmood Ahmed (Bahrain), cu 3-0, și Ashwin Subramanian (India), cu 3-1. Desemnat principalul favorit al competiției, sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța  a acces direct în turul secund al tabloului principal, apoi a intrat în sferturi, după ce a câștigat în fața lui Mohammed Ali (Qatar), cu 3-0, iar vineri seară a jucat, pentru un loc în semifinale, cu Shaurya Tushar Pednekar (India). Constănțeanul a repetat traseul și la juniori, câștigând grupa preliminară după trei victorii: 3-1 cu Ashwin Subramanian (India), 3-0 cu Khaled Qamber (Qatar) și 3-0 cu Abdullah Albahrani (Kuweit). Cap de serie nr. 1, Pletea a avut liber în primul tur, iar în turul secund a trecut de Abdulaziz Bu Shulaybi (Africa de Sud), cu 4-1. Pletea a evoluat vineri seară, în sferturile de finală, împotriva lui Mudit Dani (India). La dublu masculin, Pletea face pereche cu Rareș Sipoș, cei doi fiind direct calificați în turul secund.

EȘEC LA DEBUT PENTRU SAMARA

Cotată cu șanse la câștigarea trofeului, Eliza Samara a început cu stângul Top 16 Europa la tenis de masă, competiția rezervată senioarelor, la care participă cei mai buni sportivi de pe „bătrânul continent”. Sportiva legitimată la CS Farul și pregătită de Viorel Filimon, locul 19 ITTF, a pierdut surprinzător meciul de debut din Grupa C, în fața germancei Kristin Silbereisen, locul 47 ITTF, cu 1-3. Samara păstrează șanse de calificare în sferturi, fiind nevoită să câștige ambele meciuri din grupă, cu Melek Hu (Turcia, locul 28 ITTF), disputat vineri seară, și Polina Mikhailova (Rusia, locul 65 ITTF), programat sâmbătă.