Simona Halep şi-a ales noul staff

Sport 12 Decembrie 2014 / 00:00 1578 accesări

Românca Simona Halep şi-a ales staff-ul pentru 2015: Virginia Ruzici - manager, Victor Ioniţă - antrenor, Thomas Hogstedt - antrenor consultant, iar Theodor Cercel – preparator fizic

Potrivit celor mai noi ştiri de pe site-ul de pariuri sportive bet365, românca Simona Halep şi-a ales staff-ul cu care va lucra anul viitor. Ea a încheiat la începtului lunii noiembrie colaborarea cu belgianul Wim Fissette. Pe contul de Facebook, Simona Halep i-a mulţumit acestuia şi i-a urat succes în continuare, dar a mai spus şi că a fost un an bun şi frumos. În această perioadă românca a urcat de pe locul 10 până pe locul 2 în clasamentul WTA. Noul staff a fost anunţat luni într-un comunicat de presă de Virginia Ruzici, managerul Simonei Halep. Aceasta a declarat că ea va rămâne manager, antrenor va fi Victor Ioniţă, iar preparator fizic va fi Theodor Cercel. A mai ţinut să precizeze că începând cu luna ianuarie celor trei li se va alătura suedezul Thomas Hogstedt care va fi antrenor consultant.

Victor Ioniţă, noul antrenor al Simonei Halep, are 31 de ani şi este un fost jucător de tenis. În toată cariera sa a adunat din premii 147 mii de dolari, iar cea mai bună poziţie ocupată în clasamentul ATP a fost locul 187 în 23 mai 2005. În ultimii doi ani, Victor Ioniţă a fost antrenorul unei alte românce, Sorana Cîrstea. În 2013 românca a avut rezultate bune, reusind să ajungă în finala Mastersului din Toronto după ce a învins doar jucătoare foarte bune, iar în clasamentul WTA a urcat până pe locul 21. Însă în acest an rezultatele Soranei au fost modeste, iar la un moment dat a ieşit chiar din top 100.

Mult mai interesantă pare colaborarea cu Thomas Hogstedt. Acesta are 50 de ani şi este tot un fost tenismen, însă cu rezultate modeste. În toată cariera a avut 89 victorii şi 152 înfrângeri, iar cea mai bună clasare a fost locul 38 în 1983. A câştigat doar un singur turneu în toată cariera. Dar nu trebuie să fi fost un mare jucător pentru a fi un bun antrenor, iar Hogstedt a demonstrat asta şi a devenit unul dintre cei mai apreciaţi antrenori din circuitul WTA. El a început antrenoratul la băieţi unde l-a ajutat pe neamţul Tommy Haas să ajungă până pe locul 2 ATP. Apoi a trecut la fete unde a avut rapid rezultate, reuşind să o ducă pe chinezoaica Na Li în top 10. Dar cele mai bune rezultate le-a avut cu rusoaica Maria Sharapova. Colaborarea dintre cei doi a început când rusoaica era pe locul 18, iar în cei trei ani Sharapova a jucat patru finale de Grand Slam, reuşind să se impună pentru prima dată la Roland Garros. Tot în acea perioadă rusoaica a revenit pe primul loc în clasamentul WTA. Despărţirea s-a produs în 2013, iar de atunci Thomas Hogstedt le-a mai antrenat pe daneza Caroline Wozniacki şi americanca Sloane Stephens.

În acest moment Simona Halep şi preparatorul fizic Theodor Cercel se află într-un cantonament de pregătire la Poiana Braşov. Anul 2015 românca îl va începe în 5 ianuarie, în China, la Shenzhen, iar apoi înainte de Australian Open va concura la turneul din Sydney. Anul trecut românca a fost eliminată în primul tur la Sydney, dar apoi a ajuns până în sferturile de finală la Australian Open.