Simone Tempestini a câştigat raliul Harghitei

09 Octombrie 2016 / 08:19 1528 accesări

Simone Tempestini a încheiat sezonul 2016 al Campionatului Național de Raliuri Dunlop în fruntea clasamentului general și cu o victorie în ultima etapă, Raliul Perla Harghitei.

Tempestini, care își asigurase al doilea său titlu consecutiv de campion național, a obținut victoria după ultima probă specială, deși nu condusese niciun moment în clasamentul cursei până atunci.

Campionul mondial Junior WRC și copilotul său Marc Banca, ambii de la Napoca Rally Academy, pe Citroen DS3, au fost cronometrați cu timpul de 01 h 06 min 29 sec 7/10, potrivit site-ului Federației Române de Automobilism Sportiv.

Pe locul al doilea s-a clasat echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia R5), 01 h 07 min 08 sec 9/10, pe locul al treilea sosind Edwin Keleti/Anton Avram (Mitsubishi Lancer Evo X), 01 h 08 min 00 sec 3/10, etc.

Tempestini a câștigat patru probe speciale (Bucin, Văleni 2, Sânpaul 2, Lueta 2), Gergo Szabo una (Liban), iar Dan Gîrtofan a ieșit învingător în alte trei (Văleni 3, Sânpaul 3, Lueta 3).

Podiumul clasamentului final al piloților a rămas neschimbat, cu Simone Tempestini pe prima poziție, urmat de Dan Gîrtofan și de Edwin Keleti.

Tempestini jr a obținut în acest an șase victorii de etapă, în Tess Rally 45 Pro X, Raliul Aradului Kia, Danube Delta Rally, Transilvania Rally, Raliul Iașului Cotnari și Raliul Harghitei, Dan Gîrtofan s-a impus în Raliul Sibiului, iar Gergo Szabo a câștigat Raliul Moldovei.