Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimi la turneul de la Linz

12 Octombrie 2016 / 17:44 448 accesări

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea (locul 83 în clasamentul mondial) a pierdut, miercuri, meciul cu sportiva Oceane Dodin (Franţa, 89 WTA), scor 2-6, 4-6, în optimile de finală ale turneului WTA International de la Linz, Austria, disputat pe suprafaţă dură, în sală.

Partida a durat o oră şi şase minute. Sorana Cîrstea a servit trei aşi, însă a comis patru duble greşeli şi a avut un procentaj de 65 la sută la primul serviciu. Sportiva din România nu a reuşit nici măcar un break şi a pierdut de trei ori pe propriul serviciu din patru şanse ale adversarei.

Pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Linz, Oceane Dodin, în vârstă de 19 ani, şi-a asigurat un cec în valoare de 4.758 de euro şi 60 de puncte în clasamentul mondial, în timp ce Sorana Cîrstea (26 de ani) a primit 30 de puncte WTA şi 2.669 de euro pentru că a ajuns în optimi.

În sferturile de finală, Oceane Dodin o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Madison Keys (SUA, poziţia a 7-a WTA) - Misaki Doi (Japonia, 30 WTA).