Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Linz

10 Octombrie 2016 / 19:38 343 accesări

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea (locul 83 în clasamentul mondial) a câştigat, luni, meciul cu sportiva olandeză Kiki Bertens (poziţia 23 WTA), scor 6-4, 6-2, în primul tur al turneului WTA International de la Linz, Austria, disputat pe suprafaţă dură în sală.

Partida a durat o oră şi nouă minute. Sorana a fost condusă cu 2-0 şi 4-3, dar a revenit cu trei game-uri consecutive pentru a-şi adjudeca primul set. În actul secund, românca a evoluat foarte bine la serviciu, pe care l-a cedat o singură dată, şi a reuşit trei break-uri pentru a închide meciul. Cîrstea a comis trei duble greşeli, iar procentajul de reuşită pe primul serviciu a fost de 71%.

În urma acestui rezultat, bilanţul confruntărilor directe a devenit 3-0 pentru româncă (cu succese la Openul Franţei 2013 şi Washington 2014, ambele în trei seturi). Kiki Bertens (24 de ani) era cotată cu a şasea şansă la câştigarea trofeului de la Linz, dar nu trecuse niciodată de primul tur în ultimii doi ani.

În optimile de finală ale turneului din Austria, Sorana Cîrstea va juca împotriva învingătoarei din partida Kristyna Pliskova (Cehia, locul 64 WTA) - Oceane Dodin (Franţa, 89 WTA), care se va disputa marţi. Cele două jucătoare vin din calificări, dar au câştigat turnee WTA în acest an. Pliskova s-a impus la Dalian (China, pe hard) şi Taşkent (Uzbekistan, pe hard), în timp ce Dodin a cucerit titlul la Quebec (Canada, pe hard în sală).

Pentru calificarea în turul secund la Linz, românca în vârstă de 26 de ani şi-a asigurat 30 de puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 2,669 de euro.