Spania, în grafic

Grupa D la final

Sport 20 Iunie 2008 / 00:00 519 accesări

Grupa D de la turneul final a fost una în care campioana europeană en titre, Grecia, cap de serie la tragerea la sorţi, a reuşit contraperfomanţa de a pierde toate meciurile, salvîndu-şi onoarea doar prin golul lui Charisteas, din ultimul joc de la turneul final. Trupa îmbătrînită a lui Otto Rehhagel a fost depăşită de jocul în viteză al adversarelor, Suedia, Rusia şi Spania aducînd liniştea în rîndul fanaticilor suporteri greci. EURO 2004 a rămas excepţia de la regulă, cea mai mare surpriză din istorie Campionatelor Europene fiind greu de reeditat. Suedia, aflată în urna a doua valorică la tragerea la sorţi, nu a mai ajuns în sferturi, aşa cum s-a întîmplat în urmă cu patru ani. În Portugalia, suedezii au făcut un 2-2 “de salon” cu Danemarca, pentru a scoate din cursă Italia. Acum, tot de o remiză aveau nevoie nordicii şi în confruntarea cu Rusia pentru a se califica din Grupa D. Însă era vorba de un egal “pe bune”, stabilit la finalul unui meci care pe care. Şi acest lucru nu a fost la îndemîna lui Ibrahimovici şi Henrik Larsson în duelul cu o echipă rusă în mare formă. “Zbornaia” lui Hiddink a lăsat la cabine emoţiile unui meci decisiv şi a jucat fotbal. Ruşii au uitat înfrîngerea la scor din primul joc de la EURO 2008, 1-4 cu Spania, iar victoria cu 2-0 din întîlnirea cu Suedia a fost pe deplin meritată, fără a fi contestată de cineva. Şi Olanda nu va avea viaţă uşoară în sferturi. În sfîrşit, Spania, ocupanta primului loc, a obţinut victorii pe linie, formaţia pregătită de Luis Aragones oferind un fotbal spectaculos. Raul, marele absent de la EURO 2008, neconvocat de Aragones, a fost înlocuit cu succes de “taurii furioşi” David Villa şi Fernando Torres, iar cînd aceştia au lipsit, din considerente tactice, au apărut de la Red şi Daniel Guiza, ultimul fiind golgeterul ultimei ediţii din Primera Division. Pentru iberici urmează confruntarea de duminică, din sferturi, cu Italia, o partidă a marilor orgolii.